Egipt zużywa 14 mln ton pszenicy rocznie, z czego z importu pochodzi około połowa. Od początku sezonu 2011/12 w egipskim imporcie dominowała pszenica z krajów basenu Morza Czarnego, w tym przede wszystkim z Rosji – 3,4 mln ton. Wśród dostawców z tego regionu znaleźli się również: Rumunia (180 tys. ton) i Ukraina (360 tys. ton). W ostatnim sezonie GASC sprowadził także 300 tys. ton francuskiej pszenicy, 530 tys. ton amerykańskiej i 60 tys. ton kanadyjskiej. W poprzednim sezonie, który zakończył się 30 czerwca 2011 r., egipski importer rządowy zakupił 5,58 mln ton pszenicy pochodzącej z Francji, USA, Kanady, Australii oraz Argentyny.
Polska nie jest znaczącym eksporterem pszenicy w skali świata, a nadchodzący sezon, w którym spodziewane jest zmniejszenie rodzimej produkcji, raczej nie będzie sprzyjał wywozowi ziarna. - Fakt otwarcia możliwości eksportowych dla polskiej pszenicy do Egiptu należy traktować jako szansę na przyszłość - uważają eksperci FAPY.
Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w sezonie 2010/2011 eksport ziarna z naszego kraju wyniósł 1,16 mln ton wobec 2,35 mln ton w poprzednim sezonie. Polska eksportuje głównie pszenicę, żyto jęczmień i pszenżyto.
zew, PAP