Kompania posiadała 9,9 proc. udziału w kapitale zakładowym Puław, dysponując 1 mln 892 tys. 385 akcjami tej spółki. Zakłady Azotowe w Tarnowie 13 lipca wezwały do sprzedaży 6 mln 116 tys. 800 akcji ZA Puławy, stanowiących 32 proc. walorów spółki, po 110 zł za akcję.
W wezwaniu podano, że w przypadku jego dojścia do skutku Tarnów planuje zaoferować akcjonariuszom Puław akcje nowej emisji, w wyniku czego będzie mógł zwiększyć udział w akcjonariacie Puław do 100 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Parytet wymiany ma wynieść 2,5 akcji Tarnowa za 1 akcję Puław.
Plany konsolidacji obu spółek chemicznych wspiera Skarb Państwa.
Azoty Tarnów to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW, w której Skarb Państwa ma nieco ponad 32 proc. udziałów. Kontrolowana przez państwo Grupa PZU (w tym OFE PZU) ma ponad 10,30 proc. akcji. Reszta należy do innych funduszy emerytalnych i rozproszonego akcjonariatu.
Dom Maklerski BZ WBK 19 lipca poinformował, że rosyjska spółka Acron kupiła w wezwaniu 7 mln 715 tys. 131 akcji Zakładów Azotowych Tarnów.
Zakłady Azotowe Puławy to spółka giełdowa, w której Skarb Państwa ma 50,67 proc. akcji, a akcjonariat rozproszony to niecałe 30 proc. Produkuje głównie nawozy sztuczne, a także tworzywa sztuczne. Jest jedynym w Polsce, a trzecim na świecie producentem melaminy.mp, pap