Minister spraw parlamentarnych Miguel Relvas poinformował, że od lipca 2011 r. do sierpnia 2012 r. zadłużenie portugalskich miast w bankach zmniejszyło się z 5,4 mld euro do poziomu 4,9 mld euro. - Władze portugalskich miast wykazały się niezwykłą skutecznością w obniżaniu długu wobec sektora bankowego. Umiejętnej redukcji zobowiązań wobec instytucji finansowych nie towarzyszył jednak spadek jakości usług samorządów miejskich w stosunku do lokalnych społeczności - podkreślił Relvas.
Według biuletynu statystycznego Narodowego Banku Portugalii, szacowane w połowie 2011 r. na 5,4 mld euro zadłużenie gmin miejskich wobec banków, było rekordowym wynikiem w historii tego kraju. Miguel Relvas przypomniał, że wysiłek oszczędnościowy władz portugalskich miast przyczynił się w znacznym stopniu do uporządkowania państwowego budżetu oraz poniesiony został kosztem załogi samorządowych instytucji. - Jednym z czynników, który pozwolił wygospodarować więcej środków na spłatę długu była prawie 2-procentowa redukcja personelu we wszystkich urzędach miejskich - zaznaczył Relvas.
Spłata zobowiązań samorządów wobec banków była jednym z warunków umowy kredytowej, jaką Portugalia zawarła w maju z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską. Na jej podstawie uruchomiono linię kredytową w wysokości 78 mld euro, w której 12 mld euro zostało przeznaczone na naprawę portugalskiego sektora bankowego. W Portugalii jest 308 miast, z czego w 115 liczy mniej niż 10 tys. mieszkańców.
PAP, arb