We wtorkowym raporcie o perspektywach gospodarczych na ten rok (World Economic Outlook 2012), Międzynarodowy Fundusz Walutowy przyznał, że nie doszacowywał w prognozach efektu mnożnikowego wpływu (z ang. multiplier) wydatków budżetowych na wzrost gospodarczy. "Główny wniosek oparty na danych z 28 krajów jest taki, że mnożniki używane do prognoz wzrostu były systematycznie zbyt niskie od czasu Wielkiej Recesji" - napisano w raporcie.
W reakcji na tę publikację, szef socjalistów w Parlamencie Europejskim Hannes Swoboda oświadczył, że nadszedł czas, by szef KE Jose Barroso, komisarz UE ds. walutowych Olli Rehn oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel przeprosili za politykę cięć budżetowych w związku z faktem, że ich rekomendacje były oparte na niewłaściwych szacunkach.
W środę rzecznik Komisji Europejskiej ds. walutowych Simon O'Connor powiedział, że KE przyjęła do wiadomości wnioski raportu MFW i eksperci będą je uważnie analizować. Przywołał słowa komisarza Rehna, który mówił we wtorek: "wiemy, że w krótkim okresie zawsze występuje krótkoterminowy wpływ konsolidacji fiskalnej na wzrost".
"Ale trzeba również brać pod uwagę inne skutki (konsolidacji) takie jak wzrost zaufania (na rynkach), które są może trudniejsze do zmierzenia. (...) Zawsze podkreślaliśmy, że konsolidacja fiskalna powinna być +inteligentna+ i powinna chronić obszary, w których powinny być utrzymane kluczowe dla wzrostu inwestycje" - podkreślił O'Connor.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) opublikował w środę też inny raport o stabilności finansowej (Global Financial Stability Report), w którym przestrzegł, że kryzys w strefie euro jest głównym źródłem ryzyka dla globalnego systemu finansowego. MFW zaapelował do polityków o niezwłoczne działania, aby przywrócić zaufanie na rynkach, przeciwdziałać ucieczce kapitału oraz "zreintegrować" strefę euro.
eb, pap