W przyszłym roku nie będzie pieniędzy na wdrażanie nowych rozwiązań w ochronie zdrowia, ale będzie czas na to, aby nad nimi pracować - mówił podczas IX Forum Rynku Zdrowia wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.
Podczas otwierającej dwudniowe forum sesji "Polityka zdrowotna - coraz więcej wyzwań" wiceminister podsumował obecne prace resortu. Przypomniał, że na podpis prezydenta czeka ustawa, umożliwiająca w przyszłym roku aneksowanie przez NFZ umów ze świadczeniodawcami zamiast przeprowadzania konkursów. - To nie jest rozwiązanie idealne, ale w przyszłym roku pieniędzy w budżecie NFZ będzie realnie mniej, a trzeba zadbać o bezpieczeństwo pacjentów - mówił Neumann.
Minister Neumann poinformował, że w resorcie trwają prace nad ustawą o decentralizacji NFZ. Przygotowuje się mapy potrzeb zdrowotnych, które umożliwią lepsze wykorzystanie pieniędzy m.in. z Unii Europejskiej na inwestycje w ochronę zdrowia.
Neumann zapowiedział też rozpoczęcie prac nad ustawą o zdrowiu publicznym, a także zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej i przejście od stawki kapitacyjnej do systemu mieszanego.
Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ podsumowała ostatni rok i przypomniała, że udało się wdrożyć system eWUŚ, ponownie wycenić świadczenia pediatryczne, wprowadzić Zintegrowany Informator Pacjenta oraz przesunąć wykonywanie niektórych procedur zabiegowych z warunków szpitalnych do ambulatoriów. - Chcemy jeszcze zwiększyć zakres procedur możliwych do wykonania w warunkach ambulatoryjnych zamiast w szpitalu - dodała. Mówiąc o planach na kolejny rok wymieniła dalsze prace nad wyceną świadczeń oraz wdrożenie nowych koszyków świadczeń.
Wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej, Konstanty Radziwiłł podkreślał, że resort powinien skupić się na zdrowiu publicznym i jak najszybciej przygotować projekt, by mogła zacząć się wokół niego debata publiczna. Według Radziwiłła potrzebne są także zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej tak, aby te świadczenia były powszechnie dostępne, niezależnie od ubezpieczenia zdrowotnego.
Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos krytycznie oceniał działania Ministerstwa Zdrowia. - Nowelizację dotyczącą aneksowania umów przyjęto po to, by świadczeniodawcy nie mogli protestować, że brakuje pieniędzy – mówił. - Trzeba przekonać ministra finansów, że tak dłużej być nie może, ponieważ z powodu braku pieniędzy nie mamy ustawy o zdrowiu publicznym, o szpitalach, o dyrektywie transgranicznej.
Także przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel krytykował obecny system ochrony zdrowia. - Nasza ochrona zdrowia to kompletny chaos, dryfująca łódź, która nie dąży w żadnym konkretnym kierunku - ocenił.
Tomasz Latos: Półśrodki zamiast dalekosiężnego planu
Wbrew zapowiedziom nie udało się przyjąć regulacji o szpitalach klinicznych i sieci szpitali. W opinii posła Tomasz Latosa, przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia, to efekt braku pieniędzy w budżecie resortu zdrowia.- W zamian płatnik wystąpił z pomysłem aneksowania umów. Myślę, że przyjęto to rozwiązanie po to, by świadczeniodawcy nie mogli protestować. I w ten sposób płatnik uniknął kłopotów - mówił Tomasz Latos podczas IX Forum Rynku Zdrowia. - Niestety cały czas działamy w pośpiechu i w zbyt wąskim budżecie, dlatego posługujemy się półśrodkami, a nie dalekosiężnym planem - dodaje. W opinii posła w sytuacji braku środków w systemie zdrowia należy bardzo rozważnie podchodzić do przekształceń szpitali. Szczególnie dotyczy to placówek klinicznych.
- Jestem pełen szacunku do dyrektorów szpitali klinicznych, którzy pracują w warunkach niewystarczających kontraktów, a uczelnie nie mają pieniędzy na pokrycie strat. Pozostaje pytanie, czy komercjalizacja cokolwiek zmieni. Boję się też o szkolenia przyszłych lekarzy w warunkach skomercjalizowanego szpitala klinicznego - zaznacza Latos.
Sławomir Neumann o dyrektywie transgranicznej
Parlament powinien w grudniu zająć się unijną dyrektywą o transgranicznej opiece medycznej zapowiada Sławomir Neuman, wiceminister zdrowia. - Dyrektywa transgraniczna to pilne wyzwanie, jakie stoi przed nami. Mamy w tej kwestii pewne opóźnienie, ale nie jest to duży poślizg - podkreśla wiceminister.
Neumann przestrzega przed hurraoptymizmem. - Złudne jest mówienie pacjentom, że skończą się kolejki, bo teraz będą mogli jeździć za granicę i wszystko wyleczyć. Każda złotówka, która pojedzie za granice jest złotówką z naszego budżetu, a pieniędzy jest ograniczona pula i tu się nic nie zmieni. Więc, jeżeli popłyną one do lekarzy w UE, to mniej ich będzie dla naszych placówek - zaznacza minister.
- Wiem, że teraz prawnicy namawiają, by po 25 października niezależnie od przyjęcia dyrektywy w kraju udawać się na leczenie za granicą i deklarują, że będą walczyli o odzyskanie pieniędzy za takie świadczenia. Ja jednak namawiam, by do takiego leczenia podchodzić z dużą ostrożnością, bo może się okazać, że chory jednak takiego zwrotu nie otrzyma - dodaje.
NFZ zwróci pieniądze jedynie za to, za co płaci w Polsce. Nie będzie więc można dostać zwrotu kosztów leków, których nie ma na polskiej liście refundacyjnej, czy zabiegu, którego nie wykonuje się w polskich szpitalach. Ministerstwo Zdrowia ma w rozporządzeniu wyliczyć świadczenia wymagające osobnej zgody NFZ oraz przypadki, w których NFZ będzie mógł odmówić zgody na opłacenie leczenia za granicą.
Agnieszka Pachciarz - pediatria jest priorytetem
Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz, przypomniała, że dzięki przeszacowaniu procedur pediatrycznych do oddziałów szpitalnych trafiło dodatkowe 140 mln zł. Obecnie trwają prace nad doszacowaniem kolejnych procedur. - Nową wyceną objęto zakres świadczeń pediatrycznych rekomendowany m.in. przez konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii, prof. Annę Dobrzańską, a także środowisko pediatryczne oraz placówki medyczne otaczające opieką dzieci - wyjaśniła prezes.
Przy ustalaniu wyceny NFZ bazował na danych dotyczących najczęstszych procesów terapeutyczno-diagnostycznych z 18 szpitali. - Dane były zbierane ze szpitali powiatowych, gminnych, miejskich, niepublicznych, wojewódzkich, klinicznych oraz instytutów medycznych - wyjaśniała Pachciarz.
Podawane przez lecznice koszty rzeczywiste stanowiły: amortyzacja, koszty hotelowe, diagnostyka, leki i sprzęt jednorazowego użytku oraz wynagrodzenia.
Zmiana wyceny objęła dziewięć grup świadczeń pediatrycznych, co przekłada się na około tysiąc zabiegów i procedur medycznych. Dzięki temu do oddziałów pediatrycznych w drugiej połowie roku trafiło dodatkowe 140 mln zł. - Zdajemy sobie sprawę, że to dopiero krok ku tak potrzebnym zmianom w pediatrii, dlatego teraz analizujemy kolejne grupy i tam wkrótce wprowadzone zostaną zmiany wyceny, wypracowywane wraz ze świadczeniodawcami – podkreślała prezes Pachciarz.
Sesje tematyczne
DIABETOLOGIA: cukrzyca - problem rośnie, finansowanie leczenia stoi w miejscu.
Z danych epidemiologicznych wynika, iż zachorowalność rośnie wraz z wiekiem. Na cukrzycę choruje co czwarty Polak po 60 roku życia i co drugi po osiemdziesiątce.
- Mimo, że problem narasta, państwo niewłaściwie reaguje na zjawisko, między innymi poprzez zmniejszanie nakładów na leczenie choroby i jej powikłań - ocenił Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Zdaniem prof. Czupryniaka, jednym z powodów jest brak długookresowego spojrzenia na problem diabetologii. - Cukrzyca wymaga pilnego działania dzisiaj, efekt tych zabiegów będzie widoczny za kilka lat. Dlatego nie mieści się to w obszarze zainteresowania polityków, których "obowiązuje" kadencyjność.
Cukrzyca poza wysokimi kosztami leczenia generuje duże koszty społeczne. Według danych przedstawionych przez Macieja Niewadę z zakładu farmakoekonomiki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, całkowite koszty cukrzycy szacowane są na 6 mld złotych. - Połowę tę kwoty pochłaniają koszty leczenia, połowę - koszty leczenia powikłań. Wśród tych kosztów spore wydatki generują także koszty pośrednie, około 1,7 mld złotych.
Portrety Polskiej Medycyny 2013
Nagrody IX Forum Rynku Zdrowia
Katowice/Warszawa, 22 października 2013 r. – Portrety Polskiej Medycyny 2013, wyróżnienia honorujące osoby i instytucje, które w minionym roku odniosły znaczące sukcesy w sferach: zarządzania placówkami medycznymi, terapii oraz kreowania polityki zdrowotnej państwa, przyznane. Uroczystość wręczenia zwieńczyła pierwszy dzień IX Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 22-23 października br.).
Kolegium Redakcyjne zespołów dziennikarskich Rynku Zdrowia, miesięcznika, który stanowi opiniotwórcze forum dyskusji o polskim systemie opieki zdrowotnej, a także dostarcza rzetelnej wiedzy na temat aktualnych trendów, sytuacji i najlepszych rozwiązań w sektorze medycznym oraz portalu rynekzdrowia.pl, codziennego serwisu internetowego dla szeroko rozumianej branży medycznej, przyznały prestiżowe wyróżnienia w 6 kategoriach.
Uroczyste wręczenie Portretów Polskiej Medycyny nastąpiło podczas gali wieńczącej pierwszy dzień IX Forum Rynku Zdrowia, 22 października br. w warszawskim hotelu Sheraton.
Nagrody „Portrety Polskiej Medycyny” 2013 otrzymali:
• w kategorii Menedżer Rynku Zdrowia (placówki publiczne):
Prof. Tomasz Grodzki, Dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. Profesora Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie Zdunowie oraz Kierownik Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji PUM w Szczecinie.
Uzasadnienie: Konsekwencja w działaniu profesora Tomasza Grodzkiego umożliwiła utworzenie od podstaw ośrodka przeszczepiania płuc w Szczecinie. Jest to drugi taki ośrodek w kraju. W tym roku przeprowadzono z powodzeniem pierwszą w Szczecinie operację transplantacji dwóch płuc. Ośrodek rocznie zamierza wykonywać przeszczepy u 20 chorych. Przeszczep płuca jest często jedynym ratunkiem dla pacjentów z mukowiscydozą. Ten sukces medyczny nie byłby możliwy bez zdolności organizacyjnych profesora Tomasza Grodzkiego, który jest nie tylko znakomitym torakochirurgiem, ale i menedżerem. Od 15 lat sprawnie zarządza Specjalistycznym Szpitalem im. prof. Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie Zdunowie.
Waldemar Kwaterski, Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sejnach.
Uzasadnienie: Waldemar Kwaterski sprawnie kieruje Szpitalem w Sejnach od 13 lat. Potrafi skutecznie sięgać po środki unijne, dzięki czemu szpital realizuje liczne inwestycje, a także projekty transgraniczne. Kiedy jedna z lecznic w województwie podlaskim zaczęła borykać się z poważnymi problemami finansowymi, w środowisku medycznym żartowano, że aby uzdrowić tę sytuację, „wystarczy ściągnąć dyrektora z Sejn”. Waldemar Kwaterski jest świetnym menedżerem – nie tylko na trudne czasy. Placówka w Sejnach nie ma problemów finansowych.
• w kategorii Menedżer Rynku Zdrowia (placówki niepubliczne):
Joanna Szyman, Prezes Scanmed Multimedis.
Uzasadnienie: Grupa Scanmed Multimedis to między innymi świetnie działający Szpital św. Rafała
w Krakowie, sukcesywnie poszerzający zakres świadczeń – także o najbardziej nowoczesne procedury medyczne. W ostatnim czasie Grupa dynamicznie rozwija inne obszary swojej aktywności, w tym usługi obejmujące opiekę ambulatoryjną, diagnostykę obrazową oraz transport medyczny w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Katowicach – w ramach 22 wielospecjalistycznych centrów medycznych, sieci ponad 300 placówek partnerskich i wspomnianego Szpitala św. Rafała.
• w kategorii Lekarz Rynku Zdrowia 2013:
Prof. Jerzy Hołowiecki z Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii, Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddział w Gliwicach.
Uzasadnienie: Portret za przygotowanie złotego standardu w leczeniu ostrej białaczki szpikowej. Profesor Jerzy Hołowiecki jest pomysłodawcą leczenia, polegającego na podawaniu chorym w zestawie z daunorubicyną i cytarabiną, pokrewnego chemicznie, innego analogu puryn – fludarabiny. Taka terapia została uznane za złoty standard przez NCCN – stowarzyszenie 21 czołowych amerykańskich ośrodków onkologicznych. W Polsce badania wieloośrodkowe nad tym standardem prowadziły ośrodki ze Stowarzyszenia Polskiej Grupy Białaczkowej – PALG. Przewodniczącym grupy jest Profesor Jerzy Hołowiecki. Wyniki ostatniego z badań, oparte na obserwacji ponad 670 chorych, lekarze opublikowali w ubiegłym roku w Journal of Clinical Oncology – najwyżej notowanym czasopiśmie onkologicznym na świecie.
• w kategorii Wydarzenie Rynku Zdrowia 2013:
Zakończenie przez Bupa – międzynarodową grupę działającą na rynku opieki zdrowotnej – procesu przejęcia od Mid Europa Partners Grupy LUX MED.
Uzasadnienie: Ogłoszony 21 grudnia 2012 r. proces przejęcia od Mid Europa Partners Grupy LUX MED – największej w Polsce prywatnej sieci medycznej – zakończył się w kwietniu 2013 r. sfinalizowaniem transakcji o wartości 400 mln euro. Ta największa transakcja kapitałowa na polskim rynku medycznym z jednej strony dowodzi uznania dla modelu zarządzania i sukcesów Grupy LUX MED, a z drugiej strony – świadczy o zainteresowaniu poważnych inwestorów naszym sektorem ochrony zdrowia.
Wdrożenie systemu Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) oraz Zintegrowanego Informatora Pacjenta (ZIP).
Uzasadnienie: Sprawne uruchomienie 1 stycznia 2013 r. systemu eWUŚ było możliwe m.in. dzięki akcji informacyjnej, szkoleniom, współpracy Narodowego Funduszu Zdrowia z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji oraz ZUS i KRUS. eWUŚ uwalnia pacjentów od obowiązku okazywania dowodu ubezpieczenia przy każdej wizycie u lekarza, a placówkom medycznym ma dać jasność, kiedy zasadne jest udzielenie świadczenia w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. 1 lipca br. ruszył Zintegrowany Informator Pacjenta, umożliwiający każdemu, kto korzysta ze świadczeń zdrowotnych w ramach ubezpieczenia w NFZ dostęp do informacji m.in. o tym, gdzie się może leczyć, jakie są terminy oczekiwania na daną wizytę lub świadczenie. Oba rozwiązania, choć na pewno muszą jeszcze „okrzepnąć”, są istotnymi elementami informatyzacji ochrony zdrowia w Polsce.
• w kategorii Osobowość Rynku Zdrowia 2013
Ewa Błaszczyk-Janczarska, prezes Fundacji „Akogo?”
Uzasadnienie: Fundacja „Akogo?”, założona przez Ewę Błaszczyk-Janczarską, doprowadziła do wybudowania Kliniki Budzik w Warszawie, pierwszej tego typu placówki w Polsce – tyleż wyjątkowej, co bardzo potrzebnej. Głównym celem Fundacji „Akogo?” jest pomoc dzieciom po ciężkich urazach mózgu, często przebywającym w śpiączce. 13 września 2013 r., dwa miesiące od wybudowania, w Klinice Budzik ze śpiączki wybudziła się 16-letnia Klaudia ze Słupska. Nagroda za determinację i konsekwencję, dzięki której powstała tak ważna dla pacjentów i ich rodzin klinika.
• w kategorii Lider Rynku Zdrowia 2013:
Zespół Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej w Centrum Onkologii – Instytut w Gliwicach
Uzasadnienie: 15 maja 2013 r. zespół lekarzy z Centrum Onkologii w Gliwicach pod kierownictwem profesora Adama Maciejewskiego przeprowadził pierwszą na świecie pilną transplantację twarzy ze wskazań życiowych. Operacja była wyjątkowa nie tylko w aspekcie medycznym, ale i organizacyjno-logistycznym. Procedura transplantacyjna trwała 26 godzin; było w nią zaangażowanych 26 lekarzy, w sumie zespół liczył ok. 100 osób. Ten sukces dowodzi, iż medycyna – mimo że potrzebuje wybitnych indywidualności – jest w istocie „grą zespołową”. Pacjentem był 33-letni mężczyzna, który uległ wypadkowi w zakładzie kamieniarskim. Zanim trafił do Gliwic, został przewieziony do odległego o 20 km od miejsca wypadku Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, gdzie lekarze podjęli się replantacji fragmentu twarzy, a wcześniej zatamowali krwotok i zabezpieczyli drogi oddechowe.
***
Forum Rynku Zdrowia każdego roku gromadzi ponad 1000 przedstawicieli szeroko rozumianego środowiska medycznego, wybitne postaci medycyny, menedżerów placówek medycznych, przedstawicieli administracji państwowej i samorządowej.
Podczas IX Forum Rynku Zdrowia, w dniach 22-23 października 2013 roku, oprócz sesji plenarnej, odbędzie się 14 dyskusji panelowych dotyczących zarówno organizacji, finansów i zarządzania w ochronie zdrowia, jak również terapii w wybranych dziedzinach medycyny.
Organizatorem wydarzenia jest Grupa PTWP SA, wydawca m.in. miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia.
Minister Neumann poinformował, że w resorcie trwają prace nad ustawą o decentralizacji NFZ. Przygotowuje się mapy potrzeb zdrowotnych, które umożliwią lepsze wykorzystanie pieniędzy m.in. z Unii Europejskiej na inwestycje w ochronę zdrowia.
Neumann zapowiedział też rozpoczęcie prac nad ustawą o zdrowiu publicznym, a także zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej i przejście od stawki kapitacyjnej do systemu mieszanego.
Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ podsumowała ostatni rok i przypomniała, że udało się wdrożyć system eWUŚ, ponownie wycenić świadczenia pediatryczne, wprowadzić Zintegrowany Informator Pacjenta oraz przesunąć wykonywanie niektórych procedur zabiegowych z warunków szpitalnych do ambulatoriów. - Chcemy jeszcze zwiększyć zakres procedur możliwych do wykonania w warunkach ambulatoryjnych zamiast w szpitalu - dodała. Mówiąc o planach na kolejny rok wymieniła dalsze prace nad wyceną świadczeń oraz wdrożenie nowych koszyków świadczeń.
Wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej, Konstanty Radziwiłł podkreślał, że resort powinien skupić się na zdrowiu publicznym i jak najszybciej przygotować projekt, by mogła zacząć się wokół niego debata publiczna. Według Radziwiłła potrzebne są także zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej tak, aby te świadczenia były powszechnie dostępne, niezależnie od ubezpieczenia zdrowotnego.
Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos krytycznie oceniał działania Ministerstwa Zdrowia. - Nowelizację dotyczącą aneksowania umów przyjęto po to, by świadczeniodawcy nie mogli protestować, że brakuje pieniędzy – mówił. - Trzeba przekonać ministra finansów, że tak dłużej być nie może, ponieważ z powodu braku pieniędzy nie mamy ustawy o zdrowiu publicznym, o szpitalach, o dyrektywie transgranicznej.
Także przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel krytykował obecny system ochrony zdrowia. - Nasza ochrona zdrowia to kompletny chaos, dryfująca łódź, która nie dąży w żadnym konkretnym kierunku - ocenił.
Tomasz Latos: Półśrodki zamiast dalekosiężnego planu
Wbrew zapowiedziom nie udało się przyjąć regulacji o szpitalach klinicznych i sieci szpitali. W opinii posła Tomasz Latosa, przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia, to efekt braku pieniędzy w budżecie resortu zdrowia.- W zamian płatnik wystąpił z pomysłem aneksowania umów. Myślę, że przyjęto to rozwiązanie po to, by świadczeniodawcy nie mogli protestować. I w ten sposób płatnik uniknął kłopotów - mówił Tomasz Latos podczas IX Forum Rynku Zdrowia. - Niestety cały czas działamy w pośpiechu i w zbyt wąskim budżecie, dlatego posługujemy się półśrodkami, a nie dalekosiężnym planem - dodaje. W opinii posła w sytuacji braku środków w systemie zdrowia należy bardzo rozważnie podchodzić do przekształceń szpitali. Szczególnie dotyczy to placówek klinicznych.
- Jestem pełen szacunku do dyrektorów szpitali klinicznych, którzy pracują w warunkach niewystarczających kontraktów, a uczelnie nie mają pieniędzy na pokrycie strat. Pozostaje pytanie, czy komercjalizacja cokolwiek zmieni. Boję się też o szkolenia przyszłych lekarzy w warunkach skomercjalizowanego szpitala klinicznego - zaznacza Latos.
Sławomir Neumann o dyrektywie transgranicznej
Parlament powinien w grudniu zająć się unijną dyrektywą o transgranicznej opiece medycznej zapowiada Sławomir Neuman, wiceminister zdrowia. - Dyrektywa transgraniczna to pilne wyzwanie, jakie stoi przed nami. Mamy w tej kwestii pewne opóźnienie, ale nie jest to duży poślizg - podkreśla wiceminister.
Neumann przestrzega przed hurraoptymizmem. - Złudne jest mówienie pacjentom, że skończą się kolejki, bo teraz będą mogli jeździć za granicę i wszystko wyleczyć. Każda złotówka, która pojedzie za granice jest złotówką z naszego budżetu, a pieniędzy jest ograniczona pula i tu się nic nie zmieni. Więc, jeżeli popłyną one do lekarzy w UE, to mniej ich będzie dla naszych placówek - zaznacza minister.
- Wiem, że teraz prawnicy namawiają, by po 25 października niezależnie od przyjęcia dyrektywy w kraju udawać się na leczenie za granicą i deklarują, że będą walczyli o odzyskanie pieniędzy za takie świadczenia. Ja jednak namawiam, by do takiego leczenia podchodzić z dużą ostrożnością, bo może się okazać, że chory jednak takiego zwrotu nie otrzyma - dodaje.
NFZ zwróci pieniądze jedynie za to, za co płaci w Polsce. Nie będzie więc można dostać zwrotu kosztów leków, których nie ma na polskiej liście refundacyjnej, czy zabiegu, którego nie wykonuje się w polskich szpitalach. Ministerstwo Zdrowia ma w rozporządzeniu wyliczyć świadczenia wymagające osobnej zgody NFZ oraz przypadki, w których NFZ będzie mógł odmówić zgody na opłacenie leczenia za granicą.
Agnieszka Pachciarz - pediatria jest priorytetem
Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz, przypomniała, że dzięki przeszacowaniu procedur pediatrycznych do oddziałów szpitalnych trafiło dodatkowe 140 mln zł. Obecnie trwają prace nad doszacowaniem kolejnych procedur. - Nową wyceną objęto zakres świadczeń pediatrycznych rekomendowany m.in. przez konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii, prof. Annę Dobrzańską, a także środowisko pediatryczne oraz placówki medyczne otaczające opieką dzieci - wyjaśniła prezes.
Przy ustalaniu wyceny NFZ bazował na danych dotyczących najczęstszych procesów terapeutyczno-diagnostycznych z 18 szpitali. - Dane były zbierane ze szpitali powiatowych, gminnych, miejskich, niepublicznych, wojewódzkich, klinicznych oraz instytutów medycznych - wyjaśniała Pachciarz.
Podawane przez lecznice koszty rzeczywiste stanowiły: amortyzacja, koszty hotelowe, diagnostyka, leki i sprzęt jednorazowego użytku oraz wynagrodzenia.
Zmiana wyceny objęła dziewięć grup świadczeń pediatrycznych, co przekłada się na około tysiąc zabiegów i procedur medycznych. Dzięki temu do oddziałów pediatrycznych w drugiej połowie roku trafiło dodatkowe 140 mln zł. - Zdajemy sobie sprawę, że to dopiero krok ku tak potrzebnym zmianom w pediatrii, dlatego teraz analizujemy kolejne grupy i tam wkrótce wprowadzone zostaną zmiany wyceny, wypracowywane wraz ze świadczeniodawcami – podkreślała prezes Pachciarz.
Sesje tematyczne
DIABETOLOGIA: cukrzyca - problem rośnie, finansowanie leczenia stoi w miejscu.
Z danych epidemiologicznych wynika, iż zachorowalność rośnie wraz z wiekiem. Na cukrzycę choruje co czwarty Polak po 60 roku życia i co drugi po osiemdziesiątce.
- Mimo, że problem narasta, państwo niewłaściwie reaguje na zjawisko, między innymi poprzez zmniejszanie nakładów na leczenie choroby i jej powikłań - ocenił Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Zdaniem prof. Czupryniaka, jednym z powodów jest brak długookresowego spojrzenia na problem diabetologii. - Cukrzyca wymaga pilnego działania dzisiaj, efekt tych zabiegów będzie widoczny za kilka lat. Dlatego nie mieści się to w obszarze zainteresowania polityków, których "obowiązuje" kadencyjność.
Cukrzyca poza wysokimi kosztami leczenia generuje duże koszty społeczne. Według danych przedstawionych przez Macieja Niewadę z zakładu farmakoekonomiki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, całkowite koszty cukrzycy szacowane są na 6 mld złotych. - Połowę tę kwoty pochłaniają koszty leczenia, połowę - koszty leczenia powikłań. Wśród tych kosztów spore wydatki generują także koszty pośrednie, około 1,7 mld złotych.
Portrety Polskiej Medycyny 2013
Nagrody IX Forum Rynku Zdrowia
Katowice/Warszawa, 22 października 2013 r. – Portrety Polskiej Medycyny 2013, wyróżnienia honorujące osoby i instytucje, które w minionym roku odniosły znaczące sukcesy w sferach: zarządzania placówkami medycznymi, terapii oraz kreowania polityki zdrowotnej państwa, przyznane. Uroczystość wręczenia zwieńczyła pierwszy dzień IX Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 22-23 października br.).
Kolegium Redakcyjne zespołów dziennikarskich Rynku Zdrowia, miesięcznika, który stanowi opiniotwórcze forum dyskusji o polskim systemie opieki zdrowotnej, a także dostarcza rzetelnej wiedzy na temat aktualnych trendów, sytuacji i najlepszych rozwiązań w sektorze medycznym oraz portalu rynekzdrowia.pl, codziennego serwisu internetowego dla szeroko rozumianej branży medycznej, przyznały prestiżowe wyróżnienia w 6 kategoriach.
Uroczyste wręczenie Portretów Polskiej Medycyny nastąpiło podczas gali wieńczącej pierwszy dzień IX Forum Rynku Zdrowia, 22 października br. w warszawskim hotelu Sheraton.
Nagrody „Portrety Polskiej Medycyny” 2013 otrzymali:
• w kategorii Menedżer Rynku Zdrowia (placówki publiczne):
Prof. Tomasz Grodzki, Dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. Profesora Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie Zdunowie oraz Kierownik Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji PUM w Szczecinie.
Uzasadnienie: Konsekwencja w działaniu profesora Tomasza Grodzkiego umożliwiła utworzenie od podstaw ośrodka przeszczepiania płuc w Szczecinie. Jest to drugi taki ośrodek w kraju. W tym roku przeprowadzono z powodzeniem pierwszą w Szczecinie operację transplantacji dwóch płuc. Ośrodek rocznie zamierza wykonywać przeszczepy u 20 chorych. Przeszczep płuca jest często jedynym ratunkiem dla pacjentów z mukowiscydozą. Ten sukces medyczny nie byłby możliwy bez zdolności organizacyjnych profesora Tomasza Grodzkiego, który jest nie tylko znakomitym torakochirurgiem, ale i menedżerem. Od 15 lat sprawnie zarządza Specjalistycznym Szpitalem im. prof. Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie Zdunowie.
Waldemar Kwaterski, Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sejnach.
Uzasadnienie: Waldemar Kwaterski sprawnie kieruje Szpitalem w Sejnach od 13 lat. Potrafi skutecznie sięgać po środki unijne, dzięki czemu szpital realizuje liczne inwestycje, a także projekty transgraniczne. Kiedy jedna z lecznic w województwie podlaskim zaczęła borykać się z poważnymi problemami finansowymi, w środowisku medycznym żartowano, że aby uzdrowić tę sytuację, „wystarczy ściągnąć dyrektora z Sejn”. Waldemar Kwaterski jest świetnym menedżerem – nie tylko na trudne czasy. Placówka w Sejnach nie ma problemów finansowych.
• w kategorii Menedżer Rynku Zdrowia (placówki niepubliczne):
Joanna Szyman, Prezes Scanmed Multimedis.
Uzasadnienie: Grupa Scanmed Multimedis to między innymi świetnie działający Szpital św. Rafała
w Krakowie, sukcesywnie poszerzający zakres świadczeń – także o najbardziej nowoczesne procedury medyczne. W ostatnim czasie Grupa dynamicznie rozwija inne obszary swojej aktywności, w tym usługi obejmujące opiekę ambulatoryjną, diagnostykę obrazową oraz transport medyczny w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Katowicach – w ramach 22 wielospecjalistycznych centrów medycznych, sieci ponad 300 placówek partnerskich i wspomnianego Szpitala św. Rafała.
• w kategorii Lekarz Rynku Zdrowia 2013:
Prof. Jerzy Hołowiecki z Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii, Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddział w Gliwicach.
Uzasadnienie: Portret za przygotowanie złotego standardu w leczeniu ostrej białaczki szpikowej. Profesor Jerzy Hołowiecki jest pomysłodawcą leczenia, polegającego na podawaniu chorym w zestawie z daunorubicyną i cytarabiną, pokrewnego chemicznie, innego analogu puryn – fludarabiny. Taka terapia została uznane za złoty standard przez NCCN – stowarzyszenie 21 czołowych amerykańskich ośrodków onkologicznych. W Polsce badania wieloośrodkowe nad tym standardem prowadziły ośrodki ze Stowarzyszenia Polskiej Grupy Białaczkowej – PALG. Przewodniczącym grupy jest Profesor Jerzy Hołowiecki. Wyniki ostatniego z badań, oparte na obserwacji ponad 670 chorych, lekarze opublikowali w ubiegłym roku w Journal of Clinical Oncology – najwyżej notowanym czasopiśmie onkologicznym na świecie.
• w kategorii Wydarzenie Rynku Zdrowia 2013:
Zakończenie przez Bupa – międzynarodową grupę działającą na rynku opieki zdrowotnej – procesu przejęcia od Mid Europa Partners Grupy LUX MED.
Uzasadnienie: Ogłoszony 21 grudnia 2012 r. proces przejęcia od Mid Europa Partners Grupy LUX MED – największej w Polsce prywatnej sieci medycznej – zakończył się w kwietniu 2013 r. sfinalizowaniem transakcji o wartości 400 mln euro. Ta największa transakcja kapitałowa na polskim rynku medycznym z jednej strony dowodzi uznania dla modelu zarządzania i sukcesów Grupy LUX MED, a z drugiej strony – świadczy o zainteresowaniu poważnych inwestorów naszym sektorem ochrony zdrowia.
Wdrożenie systemu Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) oraz Zintegrowanego Informatora Pacjenta (ZIP).
Uzasadnienie: Sprawne uruchomienie 1 stycznia 2013 r. systemu eWUŚ było możliwe m.in. dzięki akcji informacyjnej, szkoleniom, współpracy Narodowego Funduszu Zdrowia z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji oraz ZUS i KRUS. eWUŚ uwalnia pacjentów od obowiązku okazywania dowodu ubezpieczenia przy każdej wizycie u lekarza, a placówkom medycznym ma dać jasność, kiedy zasadne jest udzielenie świadczenia w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. 1 lipca br. ruszył Zintegrowany Informator Pacjenta, umożliwiający każdemu, kto korzysta ze świadczeń zdrowotnych w ramach ubezpieczenia w NFZ dostęp do informacji m.in. o tym, gdzie się może leczyć, jakie są terminy oczekiwania na daną wizytę lub świadczenie. Oba rozwiązania, choć na pewno muszą jeszcze „okrzepnąć”, są istotnymi elementami informatyzacji ochrony zdrowia w Polsce.
• w kategorii Osobowość Rynku Zdrowia 2013
Ewa Błaszczyk-Janczarska, prezes Fundacji „Akogo?”
Uzasadnienie: Fundacja „Akogo?”, założona przez Ewę Błaszczyk-Janczarską, doprowadziła do wybudowania Kliniki Budzik w Warszawie, pierwszej tego typu placówki w Polsce – tyleż wyjątkowej, co bardzo potrzebnej. Głównym celem Fundacji „Akogo?” jest pomoc dzieciom po ciężkich urazach mózgu, często przebywającym w śpiączce. 13 września 2013 r., dwa miesiące od wybudowania, w Klinice Budzik ze śpiączki wybudziła się 16-letnia Klaudia ze Słupska. Nagroda za determinację i konsekwencję, dzięki której powstała tak ważna dla pacjentów i ich rodzin klinika.
• w kategorii Lider Rynku Zdrowia 2013:
Zespół Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej w Centrum Onkologii – Instytut w Gliwicach
Uzasadnienie: 15 maja 2013 r. zespół lekarzy z Centrum Onkologii w Gliwicach pod kierownictwem profesora Adama Maciejewskiego przeprowadził pierwszą na świecie pilną transplantację twarzy ze wskazań życiowych. Operacja była wyjątkowa nie tylko w aspekcie medycznym, ale i organizacyjno-logistycznym. Procedura transplantacyjna trwała 26 godzin; było w nią zaangażowanych 26 lekarzy, w sumie zespół liczył ok. 100 osób. Ten sukces dowodzi, iż medycyna – mimo że potrzebuje wybitnych indywidualności – jest w istocie „grą zespołową”. Pacjentem był 33-letni mężczyzna, który uległ wypadkowi w zakładzie kamieniarskim. Zanim trafił do Gliwic, został przewieziony do odległego o 20 km od miejsca wypadku Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, gdzie lekarze podjęli się replantacji fragmentu twarzy, a wcześniej zatamowali krwotok i zabezpieczyli drogi oddechowe.
***
Forum Rynku Zdrowia każdego roku gromadzi ponad 1000 przedstawicieli szeroko rozumianego środowiska medycznego, wybitne postaci medycyny, menedżerów placówek medycznych, przedstawicieli administracji państwowej i samorządowej.
Podczas IX Forum Rynku Zdrowia, w dniach 22-23 października 2013 roku, oprócz sesji plenarnej, odbędzie się 14 dyskusji panelowych dotyczących zarówno organizacji, finansów i zarządzania w ochronie zdrowia, jak również terapii w wybranych dziedzinach medycyny.
Organizatorem wydarzenia jest Grupa PTWP SA, wydawca m.in. miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia.