Gdy w 1956 r. powstał IBM 350, pierwszy magnetyczny dysk na świecie, informatycy nie kryli zachwytu, choć zajmował cały pokój, a jego pojemność wynosiła żałosne na dzisiejsze standardy 5 MB. W kolejnych dekadach komputerowe dyski stawały się coraz mniejsze i bardziej pojemne. Natomiast dzisiaj – powoli „znikają”. Dzięki usługom w chmurze pracownicy firm na całym świecie mogą korzystać ze swoich danych i używać programów komputerowych, nie mając ich w swoim laptopie czy smartfonie. A wszystko dzięki chmurze.
Czym jest chmura obliczeniowa? Najprościej mówiąc, to zdalne, ale kontrolowane przez ciebie centrum zarządzania informacją, do którego masz dostęp wówczas, gdy masz połączenie z internetem. Koncepcja chmury zrodziła się wraz z ekspansją globalnej sieci i rozwojem łącz szerokopasmowych. – Dzisiaj ludzie muszą się nieustannie przemieszczać i równocześnie pracować – myśleli pomysłodawcy. – Dlaczego więc im tego nie umożliwić? Skoro na dobrą sprawę prawie wszędzie mamy dziś dostęp do internetu, to wiele czynności można wykonywać za jego pośrednictwem i wcale nie trzeba mieć całej infrastruktury informacyjnej przy sobie.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.