Poczta na giełdę!
Od kilku miesięcy słychać o możliwości prywatyzacji Poczty Polskiej. Spytaliśmy, co o tym sądzi jej główny rywal – Rafał Brzoska, prezes prywatnego operatora pocztowego InPost . – Bardzo zachęcamy Pocztę Polską do debiutu na GPW i trzymamy kciuki, by taki scenariusz został zrealizowany. Większość dużych państwowych spółek powinna być notowana – by podlegać ocenie biznesowej, a nie politycznej – uważa Brzoska. W mediach pojawiają się spekulacje, że to właśnie on mógłby się połasić o kupno krajowego operatora. – W obecnej sytuacji wykluczam taki scenariusz – dementuje. Jego zdaniem Poczta Polska nie jest wcale skazana na śmierć, ale musi przeprowadzić kilka niepopularnych ruchów. – Nie listonosze są problemem Poczty Polskiej, tylko przede wszystkim przerost drogiej kadry kierowniczej. Zamiast zwalniać 5 tys. listonoszy, lepiej zwolnić 50 drogich dyrektorów! Wystarczy spojrzeć na Deutsche Post czy Royal Mail, by stwierdzić, że narodowi operatorzy nie są wcale skazani na śmierć. Takie udogodnienia, jakie ma Poczta Polska – przychylność polityków, infrastrukturę pocztową budowaną od 400 lat, zwolnienie z VAT i dopłaty od Skarbu Państwa – dają wymarzoną pozycję konkurencyjną dla każdego biznesmena – mówi Brzoska.
Plus TYGODNIA
Z kartofliska na stadiony
„TO PIŁKARSKI REKORD GUINNESSA. Pierwszy raz w historii europejskiego futbolu miejscowość licząca tylko 750 mieszkańców będzie miała swojego reprezentanta na najwyższym szczeblu rozgrywek!” – napisała w zeszłym tygodniu na swojej stronie firma Bruk-Bet z Niecieczy pod Tarnowem. Przedsiębiorstwo do tej pory było znane z produkowania kostki brukowej. Od teraz wszyscy kojarzą je z zespołem Termalica Bruk-Bet Nieciecza, który wygrał właśnie awans do Ekstraklasy. I jak tutaj wierzyć Sylwestrowi Cackowi, prezesowi Widzewa Łódź, który mówił „Wprost”, że bez układów sukces w polskiej piłce nożnej jest niemożliwy?
4,5 TYS. krzesełek muszą mieć trybuny klubu, który gra w Ekstraklasie. Zespół z Niecieczy ma ich połowę, więc stadion czeka przebudowa
4 MLN ZŁ – taki budżet ma obecnie Termalica Bruk-Bet
5 MLN ZŁ – tyle klub z Niecieczy może zarobić z praw telewizyjnych do transmisji meczów
Minus TYGODNIA
Spadek Buffetta
JUŻ NIE WARREN BUFFETT, tylko Amancio Ortega jest drugim po Billu Gatesie najbogatszym człowiekiem na świecie. Majątek założyciela Inditexu, największego na świecie sprzedawcy odzieży, powiększył się w tym roku już o 17 proc., do 71,5 mld dolarów. Ortega jest nazywany krawcem klasy średniej. 79-letni miliarder zawdzięcza swój finansowy sukces sieci 6,6 tys. sklepów pod markami Zara, Massimo Dutti czy Pull&Bear. Majątek Buffetta skurczył się do 70,2 mld dolarów głównie przez spadek notowań American Express i Coca-Coli, dwóch największych inwestycji „Wyroczni z Omaha”, jak nazywa się miliardera. Być może zamiast na Wall Street będzie chciał się odkuć na Książęcej. W zeszłym tygodniu wiceprezes warszawskiej giełdy Grzegorz Zawada nie wykluczył, że będzie kontaktował się z Warrenem Buffettem, by zainteresować go inwestowaniem w spółki notowane na GPW. – Wydaje mi się, że dotychczas za bardzo staraliśmy się przekonywać tych już przekonanych. Chcemy teraz poszerzyć pole rażenia i przekonywać nowych – powiedział Zawada. Buffett może być jednym z nich.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.