Kapsuły pasażerskie przypominające pociski przemieszczające się w rurach to pomysł Elona Muska - założyciela m.in. PayPal, SpaceX i Tesla Motors. Rewolucyjny projekt się spodobał i obrósł w start-upy, z których najbardziej liczą się dwa: Hyperloop oraz Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Ten drugi podpisał w połowie marca porozumienie z rządem słowackim na budowę nitki Hyperloop, która ma połączyć Bratysławę z Wiedniem i Budapesztem. Podpisany dokument zakłada, że inwestycja będzie zrealizowana do 2020 roku.
- Cieszymy się z perspektyw inwestycji, która może połączyć nas z sąsiadami i uczynić z tego rejonu Europy centrum innowacji i przedsiębiorczości - powiedział Vazil Hudák, minister gospodarki Słowacji.
Hermetyczna kabina Hyperloop miałaby 1,5 m wysokości i sześć miejsc. Zainstalowane zostałyby fotele lotnicze, ale z czteropunktowymi pasami i bardziej pochylonymi oparciami. Napęd byłby elektromagnetyczny.
Z kolei Hyper Poland to start-up, który zebrał 65 tys. zł na wykonanie szczegółowego modelu kapsuły - w kwietniu pokaże ją na Politechnice Warszawskiej.
"Gazeta Wyborcza"