Ministerstwo Klimatu i Środowisko wystąpiło do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o odrzucenie wniosku Czech dot. kopalni węgla brunatnego Turów.
Czeski rząd skarżąc się na kopalnię do TSUE wnioskował o zastosowanie środka tymczasowego w postaci wstrzymania wydobycia węgla. Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało dziś, że 6 kwietnia wystosowała pismo do trybunału, w którym zaznacza m.in., że zaproponowany przez Czechów środek tymczasowy jest nieproporcjonalny i nie pozwala na prawidłowe wyważenie interesów obu stron. Dodatkowo resort zaznaczył, że zastosowanie rozwiązań wnioskowanych przez stronę czeską naraziłoby Polskę oraz jej obywateli na „znaczne i nieodwracalne szkody”. Chodzi głównie o skutki gospodarcze i środowiskowe.
Wniosek bezzasadny
Jak zaznaczył resort, wniosek jest również o tyle bezzasadny, że, nawet jeśli TSUE rozpatrzyłby oryginalną skargę Czech na niekorzyść Polski, to wyrok nie prowadziłby do zamknięcia kopalni w Turowie. Stąd w ocenie strony polskiej tego typu środek tymczasowy jest nieadekwatny. Dodano ponadto, że wniosek Republiki Czeskiej nie spełnia przesłanek wymaganych przy wnoszeniu wniosku o charakterze pilnym.
MKiŚ uważa także, że sama analiza, na podstawie której złożono wniosek, jest wadliwa. Strona czeska miała założyć, że braki w dostępności do wody pitnej spowodowane są bezpośrednio działalnością kopalni, a nie wzięła pod uwagę innych czynników.
Czytaj też:
Będzie pozew przeciwko Polsce. Czeski rząd podjął decyzję