Jak Pan ocenia sytuację branży logistycznej – w jakim punkcie dziś jesteśmy?
Branża logistyczna stoi u progu znaczącej transformacji. Firmy mierzą się z nowymi realiami gospodarczymi, postępem technologicznym i presją na zrównoważony rozwój, dlatego rynek usług logistycznych w 2025 r. będzie bardzo dynamiczny. Regulacje UE nakładają na firmy logistyczne obowiązki, które wymagają znaczących nakładów finansowych. Jednak firmy, które zainwestują w zrównoważoną logistykę mogą nie tylko redukować emisje, ale także zyskać przewagę konkurencyjną i obniżyć koszty w dłuższym terminie.
W tym roku zaobserwujemy wzrost liczby elektrycznych pojazdów transportowych, bezemisyjnych centrów logistycznych i rozwiązań transportu multimodalnego, które zmniejszają ślad węglowy.
Czy bank PKO Bank Polski posiada ofertę dla branży TSL?
Tak, mamy rozwiązania finansowe dla przewoźników, operatorów logistycznych, spedytorów oraz podmiotów, które wspierają ich działalność. Rozumiemy specyfikę tego sektora i jego oczekiwania. Nasi eksperci śledzą aktualne trendy rynkowe, zmiany w regulacjach prawnych i wyzwania, przed którymi stoi obecnie branża logistyczna. Mamy także wieloletnie doświadczenie w finansowaniu taboru, co potwierdza m.in. ponad 2,4 mld zł finansowania udzielonego na inwestycje w samorządowy transport kolejowy. Posiadamy również wieloletnie doświadczenie w finansowaniu taboru, co potwierdza m.in. udzielone tylko w samym 2024 roku prawie 1,5 mld zł finansowania inwestycji w samorządowy transport kolejowy. Finansujemy także transport zeroemisyjny.
Jak ta propozycja przekłada się na konkrety?
W ostatnim czasie naszą ofertę dla klientów bankowości korporacyjnej poszerzyliśmy o kredyt w formule SLL (Sustainability-Linked Loan). Jest to kredyt na cele ogólne, w którym wysokość marży powiązana jest z realizacją celów w zakresie zrównoważonego rozwoju SPT (ang. Sustainability Performance Targets) przedsiębiorstwa w obszarach środowiskowym, społecznym i ładu korporacyjnego (ESG).
Korzyści dla przedsiębiorcy dzięki finansowaniu w formule SLL to m.in. niższa marża kredytu, uzależniona od spełnienia celów zrównoważonego rozwoju, wzmocnienie konkurencyjności firmy na rynku, budowanie wizerunku firmy jako odpowiedzialnego biznesu i spełnienie wymogów prawnych dotyczących ESG.
Aby skorzystać z tej oferty, przedsiębiorca musi wykazać się zdolnością kredytową, a także uzgodnić z bankiem kluczowe wskaźniki efektywności (KPI) oraz określić roczne cele zrównoważonego rozwoju w ramach okresu finansowania.
Jakie plany przed Wami?
Chcemy wspierać naszych klientów w zrozumieniu, że transformacja to nie tylko obowiązek regulacyjny, ale także szansa na budowanie przewagi konkurencyjnej w zrównoważonym otoczeniu rynkowym.
Naszą rolą jako lidera sektora bankowego jest nie tylko oferowanie atrakcyjnych form finansowania dopasowanych do rodzaju prowadzonej działalności, ale również wsparcie merytoryczne, które zapewniają klientom nasi eksperci.
Pracujemy również nad narzędziem, które będzie rzetelnym źródłem informacji na temat ESG, wspierającym firmy w skutecznej realizacji strategii zrównoważonego rozwoju.