Wg MSZ „utrzymanie wykazu w takim (jak w wakacje – przyp. red.) kształcie (zakaz lotów do 43 państw świata – przyp. red.) uzasadnia dobiegający końca okres wakacyjny i związana z tym konieczność zapewnienia bezpiecznego i niezakłóconego powrotu do Rzeczpospolitej Polskiej osobom przebywającym na urlopach poza granicami kraju”.
W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną na świecie i pojawianiem się nowych ognisk zakażeń koronawirusem MSZ zaleca daleko idącą wstrzemięźliwość w planowaniu wyjazdów zagranicznych. Przypomina też, że decydując się na wyjazd ryzykuje się trudności w powrocie do kraju, ograniczenia w ruchu lotniczym, obowiązek poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenie dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.
Podróż do Chorwacji. Wolno, ale na własne ryzyko
Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Republiki Chorwacji, które nie są konieczne z uwagi na bardzo dużą liczbę nowych zarażeń. Uwzględniając liczbę ludności i osób przebywających tymczasowo (turystycznie) w Chorwacji, poziom zarażeń w Chorwacji jest obecnie ponad dwukrotnie wyższy niż w Polsce i wykazuje stałą tendencję wzrostową.
W całym kraju obowiązuje nakaz noszenia maseczek w obiektach handlowych, instytucjach medycznych, środkach transportu publicznego (w tym na promach i w taksówkach), instytucjach prowadzących bezpośrednią obsługę klienta (np. pocztach, bankach, kantorach, dworcach), punktach usługowych (np. fryzjer, kosmetyczka itp.) oraz obiektach gastronomicznych (dot. personelu).
W Chorwacji lokalne obostrzenia mogą być surowsze
Wprowadzono ograniczenie godzin pracy obiektów gastronomicznych i rozrywkowych – wszystkie mają obowiązek zamknięcia się najpóźniej o północy. Ponadto obiekty gastronomiczne i rozrywkowe mogą prowadzić obsługę klienta wyłącznie na wolnym powietrzu (w ogródkach i na tarasach obiektów). Wprowadzono ograniczenie liczby gości na weselach, pogrzebach oraz imprezach prywatnych organizowanych w obiektach publicznych. Władze apelują o zachowanie dystansu 1,5 m. W poszczególnych rejonach o najwyższym natężeniu zarażeń możliwe jest wprowadzanie czasowych obostrzeń o charakterze lokalnym.
Jednocześnie, korzystając z okazji, MSZ zaleca:
-
unikanie w miarę możliwości przebywania w miejscach publicznych, a zwłaszcza unikanie większych skupisk ludzi;
-
noszenie maseczek ochronnych w zamkniętych miejscach publicznych, transporcie publicznym i taksówkach (to obowiązkowe);
-
szczególną dbałość o higienę/dezynfekcję rąk;
-
stosowanie się do wszystkich zaleceń lokalnych władz oraz służb medycznych.
Czytaj też:
Zakaz lotów z Polski. Zaczyna obowiązywać nowa lista 43 państw