3.834.053 zł – tyle przyznano na realizację zadań publicznych, m.in. na pomoc społeczną, sport, kulturę czy ekologię. Tylko w tym roku zrealizowano 81 projektów. Ponad milion więcej zostało wydanych na budowę i rozbudowę drogi wojewódzkiej a prawie 6 milionów kosztowała modernizacja dróg gminnych. Niepołomicka Strefa Inwestycyjna powiększyła się o nowy magazyn logistyczny. Firma Logicor wybudowała strategiczny obiekt dla fabryki Royal Canin. Nowa inwestycja pomoże producentowi karmy dla zwierząt rozwinąć działalność na rynkach w Europie i Azji. Dla gminy rozwój strefy oznacza nowe miejsca pracy i nowe wpływy do budżetu. Ważną inwestycją jest też budowa obwodnicy Podłęża, która pochłonęła ponad 3 mln złotych.
Na walkę ze smogiem przeznaczono prawie 2 mln a prawie 1,2 mln na fotowoltaikę. To tylko niektóre cyfry, które świadczą że gmina nie zwalnia, jest doceniana i nagradzana wieloma prestiżowymi nagrodami, pod rządami Burmistrza Romana Ptaka. Warto wspomnieć, że również Wprost w tym roku po raz kolejny docenił Burmistrza i przyznał gminie nagrodę. W czerwcu nagrodę w konkursie Tuzy Biznesu „Wprost” uznał Niepołomickie Błonia jako najlepszą inwestycją prospołeczną roku. W imieniu Romana Ptaka odebrali je współtwórcy nagrodzonego projektu: wiceburmistrz Adam Twardowski oraz kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa Maciej Maderak.
Niepołomice mogą pochwalić się rokrocznie również wieloma imprezami sportowymi i kulturalnymi. Tych ostatnich było mnóstwo, właściwie w każdym miesiącu coś ciekawego się działo – sportowo lub kulturalnie. Nie sposób nie wspomnieć o jednym, bardzo ważnym -od 14 września w Muzeum Niepołomickim można oglądać obraz Henryka Siemiradzkiego „U źródła” przez lata uznawany za zaginiony. Ostatni raz publicznie był prezentowany ponad 130 lat temu. Pola Chwały już od dawna mają znaną markę i każdego roku we wrześniu notują coraz większą liczbę odwiedzających podkrakowskie Niepołomice.
O tym, że gmina się rozwija i nie zwalnia tempa, świadczą liczne nagrody, których mogą pozazdrościć inne polskie gminy. Ile ich było? Poniżej zestawienie:
- (Luty) Przebudowa Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach zajęła I miejsce w 11 edycji konkursu Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza za najlepszą współczesną realizację architektoniczną.
- 23 lutego – wyróżnienie w konkursie Samorządowy Lider Zarządzania 2022 za współdziałanie z mieszkańcami i lokalnymi instytucjami podczas projektowania budowy Niepołomickich Błoń.
- (Czerwiec) Niepołomickie Błonia w konkursie Tuzy Biznesu „Wprost” zostały uznane najlepszą inwestycją prospołeczną roku. Odebrali je współtwórcy nagrodzonego projektu: wiceburmistrz Adam Twardowski oraz kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa Maciej Maderak.
- 6 października kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa Maciej Maderak odebrał w imieniu Gminy Niepołomice nagrodę w konkursie Miasto z Klimatem. Organizowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska konkurs ma na celu promowanie nowoczesnych, efektywnych, zielonych rozwiązań miejskich służących poprawie jakości życia mieszkańców poprzez ochronę klimatu lub zwiększenie odporności miast na skutki zmian klimatu. Nagrodę otrzymaliśmy za Niepołomickie Błonia.
- 10 października podczas uroczystej gali konkursu Eco-Miasto odebraliśmy nagrodę dla Niepołomickich Błoń w kategorii zielono-błękitna infrastruktura. Odebrali ją wiceburmistrz Adam Twardowski oraz kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa Maciej Maderak. Konkurs jest organizowany przez UNEP/GRID-Warszawa, realizujące w Polsce misję Programu ONZ ds. Środowiska oraz Ambasadę Francji w Polsce.
- (Październik) Gmina Niepołomice została uhonorowana nagrodą Grunt na Medal przyznaną przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. Agencja doceniła w ten sposób budowaną przez nas ofertę inwestycyjną. Pamiątkową statuetkę podczas uroczystej gali na Stadionie Narodowym w Warszawie 4 października 2023 roku odebrał wiceburmistrz Michał Hebda.
- (Grudzień) W Rankingu Gmin Małopolski 2023 zdobyliśmy II miejsce. Nagroda jest przyznawana co roku przez Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji wspólnie z Urzędem Statystycznym w Krakowie. Ranking jest prowadzony w oparciu o ścisłe dane dostępne w statystyce publicznej – wszystko jasno i wyraźnie wyliczone. Brano pod uwagę kilkanaście składników m.in. średnioroczne dochody własne budżetu gminy na 1 mieszkańca, wyniki egzaminu ósmoklasisty, przyrost naturalny na 1000 mieszkańców.