W norweskich miastach Oslo i Kristiansand na zlecenie Fundacji Friluftssykehuset powstały specjalne budynki, które mają pomóc pacjentom w powracaniu do normalnego życia po długim okresie hospitalizacji. Fundacja poprosiła studio architektoniczne Snøhetta o zaprojektowanie kabin, które zostały umieszczone w zacisznych miejscach nieopodal szpitali. Fundacja opracowała pomysł kabin przy współpracy z Oddziałem Psychosomatyki i Psychiatrii Dziecięcej Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo.
Terapeutyczne działanie natury
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez fundację Friluftssykehuset i Oddział Psychosomatyki i Psychiatrii Dziecięcej Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo, przebywanie na łonie natury pozytywnie wpływa na skrócenie się okresu rehabilitacji. Naukowcy potwierdzili, że kontakt z naturą ma pozytywne działanie terapeutyczne.
Czytaj też:
Prywatna wyspa na fiordach może być twoja. Sprawdź, ile kosztuje
Kabiny zaprojektowane przez Snøhetta mają 35 m kw. powierzchni i przypominają konstrukcją tworzone przez dzieci domki na drzewie. Głównymi materiałami, które zostały wykorzystane, jest drewno i szkło. Duże przeszkolone powierzchnie mają wzmacniać poczucie kontaktu z przyrodą i wpuszczać do środka duże ilości światła. Może je także całkowicie otworzyć, tak aby do wnętrza dostawały się także kojące dźwięki lasu i strumienia. Drewno, którego użyto do budowy ma z czasem szarzeć, dzięki czemu lepiej wtopi się w otaczający las i skaliste podłoże.
Domki składają się z głównego, dużego pokoju, pokoju terapeutycznego, w którym można także przeprowadzać niezbędne badania oraz łazienki.
Galeria:
Kabina terapeutyczna