Wniosek o prawo jazdy powinno się złożyć w urzędzie jeszcze przed egzaminem. Dopiero po złożeniu wniosku kursant może otrzymać PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę. Z tym dokumentem rozpoczyna szkolenie i później zapisuje się na egzaminy teoretyczny i praktyczny.
Gdzie złożyć wniosek o prawo jazdy?
Wniosek o prawo jazdy należy złożyć w urzędzie właściwym dla danego miejsca zamieszkania. W dużych miastach wniosek składa się w urzędzie dzielnicy, w mniejszych w urzędzie miasta lub w starostwie powiatowym. O wydanie dokumentu nie trzeba zgłaszać się do placówki właściwej dla miejsca zameldowania, co jest dobrą wiadomością, np. dla studentów, którzy często studiują i robią kursy w innych miastach niż ich rodzinne miejscowości.
Ile kosztuje wydanie prawa jazdy?
Za wydanie prawa jazdy trzeba wnieść opłatę. Wynosi ona 100,50 zł. Opłatę można wnieść zarówno w kasie urzędu, jak i online. Potwierdzenie uiszczonej płatności trzeba dostarczyć do urzędu osobiście lub elektronicznie. Dyplomaci są zwolnieni z wniesienia opłaty.
Po zdanym egzaminie i wniesionej opłacie, warto zalogować się na stronę info-car.pl i sprawdzić, czy dany WORD już poinformował urząd o pozytywnym wyniku egzaminu. Jeśli tak, to nie pozostaje nic innego, jak poczekać na prawo jazdy. Powinno ono być gotowe w ciągu 9 dni roboczych od otrzymania przez urząd potwierdzenia wniesienia opłaty.
Czytaj też:
Prawo jazdy dla 17-latków. Rewolucja czy ryzyko na drogach? Ekspert oceniaCzytaj też:
Policjanci pobili go, bo nie chciał badania alkomatem. Dostanie 160 tys. zł