-
Pracownicy będą mocniej chronieni. Ważne zmiany w Kodeksie Pracy
Zmiany w Kodeksie Pracy będą chroniły pracowników przed rozwiązaniem umowy o pracę. Na jakich zasadach i kto będzie mógł z nich skorzystać?
PracaZofia Andruszewska -
Co faktycznie może Najwyższa Izba Kontroli? Oto, jakie ma uprawnienia
Czym jest NIK, czyli Najwyższa Izba Kontroli oraz jakie są zadania i sposób funkcjonowania tego naczelnego organu kontroli państwowej?
PoradnikMarek Przybylski -
Jednoosobowa Działalność Gospodarcza. Jaką formę opodatkowania wybrać?
Decyzja o założeniu działalności gospodarczej wiąże się z wyborem formy opodatkowania. Jaka jest najlepsza? Przedstawiamy różne opcje.
PoradnikMarek Przybylski -
Odstąpienie od zawartej umowy z perspektywy kupującego oraz sprzedającego
Czy jako konsument zawsze możemy anulować opłacone już zamówienie? Czy z drugiej strony sklep internetowy może bezkarnie rozwiązać umowę, zasłaniając się niedostępnością towaru? Poznaj swoje prawa.
PoradnikMarek Przybylski -
Rękojmia oraz gwarancja – co różni te instytucje i kiedy można z nich skorzystać?
Rękojmia i gwarancja to dwie prokonsumenckie instytucje, które mogą stanowić podstawę reklamacji. Czym różnią się te rozwiązania i w jakich sytuacjach oraz pod jakimi warunkami można z nich skorzystać?
PoradnikMarek Przybylski -
Podatek od czynności cywilnoprawnych – kiedy należy go zapłacić?
Czym jest podatek od czynności cywilnoprawnych i w jakich sytuacjach trzeba go zapłacić? Ile dokładnie wynosi i jak zapłacić PCC?
PoradnikMarek Przybylski -
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji – czym jest oraz jakie ma obowiązki?
Jakie są podstawy prawne funkcjonowania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji? Czym jest ta instytucja oraz jakie dokładnie ma obowiązki?
PoradnikMarek Przybylski -
Postępowanie spadkowe. Co zrobić, gdy zmarły pozostawił długi?
Utrata bliskiej osoby to bardzo przykre doświadczenie. Jednakże przepisany nam spadek może spowodować lekką poprawę nastroju. Sprawa może się jednak nieco skomplikować, gdy okaże się, że zmarły miał długi.
Finanse i inwestycjeTwój portfel -
Czym jest i jak działa piramida finansowa?
Piramida finansowa – jak rozpoznać i nie dać się oszukać? Przeczytaj i uniknij problemów.
PoradnikMarek Przybylski -
Czym jest Biuro Informacji Kredytowej i jakie informacje o nas przechowuje?
Dlaczego przed zawnioskowaniem o kredyt lub pożyczkę powinieneś zainteresować się bazą prowadzoną przez Biuro Informacji Kredytowej S.A.? Jakie informacje są tam przechowywane oraz jak mogą wpływać na naszą sytuację kredytową?
PoradnikMarek Przybylski -
Co grozi za nieopłacone w terminie faktury i jak uniknąć problemów z ich spłatą?
Jakie mogą być konsekwencje niespłaconych w terminie zobowiązań? Czy są efektywne sposoby na unikanie problemów z zapłatą rachunków? I wreszcie: co zrobić, gdy wpadliśmy już w spiralę zadłużenia?
PrzedsiębiorcaPoradnikMarek Przybylski -
Z bankiem da się wygrać
– Liczy się przekonanie, że z bankiem da się wygrać w sądzie i że jeżeli bank postępuje nieuczciwie względem swojego klienta, to poniesie z tego tytułu odpowiednie konsekwencje prawne – mówi adwokat Karolina Pilawska z kancelarii...
Artykuł sponsorowany -
Jak się uwolnić od wadliwych zobowiązań kredytowych
Choć orzecznictwo w sprawach dotyczących kredytów waloryzowanych do walut obcych, w tym do CHF, w zakresie najważniejszych zagadnień pozostaje już ukształtowane, w aktualnej sytuacji banki nadal podejmują szerokie działania zarówno co do...
Artykuł sponsorowany -
Fundacja rodzinna to parasol ochronny dla firm i rodzin biznesowych
W maju weszła w życie ustawa o fundacji rodzinnej, na którą czekało wielu przedsiębiorców. Jakie korzyści niesie ze sobą ustawa? Dr n.pr. Małgorzata Rejmer, prezes zarządu i nestor Kancelarii Finansowej LEX opowiada o tym, dlaczego nowe...
Artykuł sponsorowany -
Frankowicze składają coraz więcej pozwów
Jak czerwcowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zmienił w praktyce sytuację kredytobiorców, o czym powinni pamiętać, decydując się na unieważnienie umowy kredytowej a także czy i kiedy warto zawrzeć ugodę z bankiem?...
Artykuł sponsorowany -
Poradnik frankowicza. Ugoda z bankiem czy pozew?
Osoby posiadające kredyt we frankach dzięki wyrokowi Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zyskały narzędzie, które może pomóc w domaganiu się unieważnienia umów zawartych z bankami. Banki natomiast masowo proponują ugody z takimi...
PoradnikTwój portfel -
Pracodawca nie chce przyjąć wypowiedzenia. Czy ma do tego prawo?
Odpowiadamy na pytanie: „czy pracodawca może nie przyjąć oraz nie podpisać wypowiedzenia złożonego przez pracownika?”. Jakie są tego konsekwencje?
PracaPoradnikMarek Przybylski -
Ustawa o świadczeniu wspierającym – o co chodzi z nowymi przepisami?
24 lipca prezydent podpisał Ustawę o świadczeniu wspierającym. Opisujemy jej najważniejsze założenia.
Twój portfelPoradnikMarek Przybylski -
Urlop okolicznościowy – kiedy przysługuje i na jakich zasadach?
Śmierć osoby bliskiej, ślub czy narodziny dziecka to wydarzenia, które pozwalają skorzystać ze specjalnego urlopu. Poznaj jego szczegóły.
PracaPoradnikMarek Przybylski -
Okres wypowiedzenia – jak liczyć w zależności od rodzaju i czasu trwania umowy?
Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy oraz tego, jak długo już pracujemy dla danego pracodawcy. Jak więc go liczyć?
PracaPoradnikMarek Przybylski -
Podatek od spadku i darowizn – jakie zmiany zaszły?
Od 1 lipca 2023 roku za sprawą tzw. pakietu slim VAT 3 zmieniły się przepisy dotyczące opodatkowania spadków i darowizn, które są korzystne dla otrzymujących darowizny i spadki. Zmiana przewiduje m.in. podwyższenie kwot wolnych od...
Artykuł sponsorowany