Beyond.pl inwestuje w rozbudowę kampusu Data Center w Poznaniu. Zasilane zieloną energią centrum danych zwiększa 5-krotnie docelową moc, z 8MW do 42MW (megawat), a jego powierzchnia powiększa się niemal 4-krotnie.
Cztery kilometry od autostrady A2 łączącej Berlin z Warszawą,firma rozpoczyna inwestycję, dzięki której kampus Data Center operatora staje się jednym z największych obiektów tego typu w Europie pod względem oferowanej powierzchni i mocy.
– Powierzchnia całkowita brutto urośnie z obecnych 12 tys. do 45 tys. mkw. Oznacza to, że po zakończeniu inwestycji będziemy dysponowali jedną z największych w centralnej Europie powierzchni kolokacyjnych. Pozwoli to nam obsłużyć rosnący popyt na usługi kolokacyjne i chmurowe – wylicza Michał Grzybkowski z Beyond.pl.
Inwestycyjny boom
Rozbudowa kampusu Beyond.pl, której głównym akcjonariuszem jest Grupa Kulczyk Investments, to największa inwestycja ogłoszona na polskim rynku data center po zapowiedzianych przez Google i Microsoft projektach o łącznej wartości 3 mld dolarów.
Według danych PMR, w latach 2021-2025 krajowy rynek data center miał rosnąć w tempie 13,9 proc. i wynieść 166MW mocy IT. Jednak wspomniana inwestycja wymusza istotną korektę dla prognozowanego okresu.Możemy mówić o szacunku mocy na poziomie 200MW, z tego 42MW będą należały do nowego centrum.
Z nową mocą
Skalę inwestycji najlepiej oddaje całkowita moc kampusu, która zwiększa się aż o 34MW. – Zapotrzebowanie na nowoczesną powierzchnię serwerową dynamicznie wzrasta. Potrzebują jej z jednej strony polskie przedsiębiorstwa, które z powodu pandemii przyśpieszyły lub uruchamiają projekty digitalizacji. Z drugiej strony, mówimy o wkraczających do Europy Centralnej dostawcach chmury, spółkach oferujących rozwiązania w modelu SaaS oraz dużych korporacjach szukających dostawców poza Europą Zachodnią – zwraca uwagę Wojciech Stramski, prezes Beyond.pl.
Zdaniem przedstawicieli operatora, dodatkowym atutem jest też miasto – świetnie skomunikowane z Berlinem i Warszawą oraz posiadające wysoko wykwalifikowaną kadrę IT. – Nasza strategicznie dobrana lokalizacja przekłada się na możliwość zoptymalizowania szybkości przesyłu danych. W przypadku Warszawy i Berlina są one takie same i wynoszą zaledwie 4 milisekundy – dodaje Wojciech Stramski.
Przedstawiciele spółki deklarują, że neutralny komunikacyjnie kampus zapewniający łącza do ponad 20 operatorów telekomunikacyjnych, będzie spełniał wysokie standardy w obszarze bezpieczeństwa.
Mniejszy ślad węglowy przyciągnie klientów?
Kampus w całości jest i pozostanie zasilany energią ze źródeł odnawialnych. Już w tej chwili serwerownia Data Center 2 to jeden z najbardziej energooszczędnych obiektów przetwarzania danych w Polsce. Przy pełnym wykorzystaniu mocy osiąga poziom PUE 1.2, podczas gdy średnia wartość tego parametru na polskim rynku wynosi aktualnie 1.4-1.6. W praktyce pozwala to klientom zmniejszyć ślad węglowy i osiągnąć oszczędności energetyczne. Zdaniem przedstawicieli spółki, to ważny argument w ubieganiu się o kontrakty na rynku data center.
Czytaj też:
Za 4 lata światu skończy się miejsce na dane. Co wtedy?