Europejski Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług Thierry Breton zapowiedział nowe regulacje dotyczące Sztucznej Inteligencji – wynika z informacji agencji Reuters.
Unia Europejska z obawami o ChatGPT
Zdaniem komisarza, najważniejszym zadaniem nowych regulacji, które są przygotowywane w Unii Europejskiej, ma być zaadresowanie obaw o aplikacje typu ChatGPT, czatboty i inne programy oparte na Sztucznej Inteligencji.
Rosnącym problem jest także technologia deep fake, która pozwala na preparowanie nagrań wideo. Może ona posłużyć m.in. w kampaniach wyborczych, czy być stosowana jako narzędzie szantażu.
ChatGPT bije rekordy
O konieczności regulacji Sztucznej Inteligencji mówi się w Unii Europejskiej już od lat. Dyskusja nabrała jednak nowej dynamiki po tym, jak na rynku pojawił się ChatGPT, który bije rekordy popularności wśród aplikacji. Obecnie jest to najszybciej zyskująca popularność aplikacja na świecie.
ChatGPT potrafi sam napisać wiersz, esej, a nawet pracę naukową. Specjaliści oceniają, że umiejętność zbierania i łączenia ze sobą informacji w wielu przypadkach jest na tyle dobra, że nie ustępuje temu, co mógłby zrobić człowiek. Cześć ekspertów uważa nawet, że napisane przez aplikację odpowiedzi bywają zbyt dobre.
Komisja Europejska przyspiesza pracę
Komisarz Thierry Breton uważa, że rozwój tak dobrego produktu, który ma wsparcie Microsoftu, powinien przyspieszyć prace, które już od ponad roku toczą się w Brukseli.
„Jak pokazuje przykład ChatGPT, rozwiązania oparte na Sztucznej Inteligencji mogą zaoferować ogromne możliwości dla biznesu i obywateli, ale mogą także stanowić zagrożenie. Właśnie dlatego musimy stworzyć solidne ramy prawne, aby zapewnić tworzenie rozwiązań opartych na wiarygodnych danych” – napisał Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług w stanowisku przesłanym do agencji Reuters.
Czytaj też:
Nowa aplikacja ze Szwecji. „Wymyślono sposób na kontakt ze zmarłymi”Czytaj też:
Koniec muzyki, jaką znamy? Google zaprezentowało nowe narzędzie