O tym, że premiujące kreatywność gry z otwartym światem takie jak Minecraft czy Roblox mogą być wykorzystywane nie tylko do neutralnej rozgrywki, było wiadomo już od dawna. W ostatnim czasie tego typu platformy upodobali sobie jednak prawicowi ekstremiście, którzy za ich pomocą promują nienawistne zachowania i radykalizują innych graczy.
Autorzy raportu odnaleźli serwery „role playing”, na których gracze budowali nazistowskie obozy koncentracyjne, obozy odosobnienia dla Ujgurów czy tory wyścigowe, na których celem było rozjeżdżanie osób czarnoskórych.
– One są małe i nie ma na nich wielu graczy, ale pozwalają ekstremistom na stworzenie wcieleniowych doświadczeń i wprowadzanie swoich radykalnych fantazji w życie – tłumaczył Jacob Davey z Institute of Strategic Dialogue.
Po trzech miesiącach badania skrajnych środowisk wyszło też na jaw, że neofaszyści często wykorzystują również komunikatory zrzeszające graczy, m.in. DLive, Odysee i Telegram, na których początkowo rozmawiają np. o Call of Duty czy Minecrafcie, by później wprowadzać bardziej polityczne wątki: antysemickie, rasistowskie i homofobiczne.
Szef Hope Not Hate Joe Mulhall podkreślał, że zaczyna się na przechodzeniu do mniejszych grup, na których niekoniecznie najważniejsze jest granie w grę. To tam dyskutuje się dużo o polityce, propagując szkodliwe treści.
– Ekstremiści prawego skrzydła znaleźli potencjalnie bezpieczne przystanie do szerzenia swojej ideologii albo nadawania bardziej tradycyjnej propagandy. Takich rzeczy, które przez kilka lat robili na Facebooku, YouTube i Twitterze – wyjaśniał Jacob Davey.
Roblox, Minecraft i Call of Duty w odpowiedzi na pytania BBC zapewniały, że zajmują się sprawą i podejmą stosowne działania do zapobiegania rozprzestrzeniania skrajnych postaw.
Czytaj też:
Rosja zawiesiła ośmiu graczy. Grozi im nawet do pięciu lat więzienia