Największy polski gang hakerów rozbity. Centralne Biuro Śledcze Policji wraz z funkcjonariuszami z grup do walki z cyberprzestępczością z Gorzowa i Łodzi zatrzymali członków szajki, która założyła ponad 50 fałszywych sklepów internetowych, włamywała się na konta internetowe, a nawet podszywała pod policję – informuje „Rzeczpospolita”.
– Wszyscy podejrzani, wobec których jest obecnie stosowany areszt, to osoby zajmujące bardzo wysoką pozycję wśród polskich cyberprzestępców, aktywne na forach w dark web, utrzymujące kontakty z hakerami z Rosji oraz Korei Północnej – powiedziała dziennikowi prok. Agnieszka Gryszczyńska, która prowadzi sprawę.
Ponad 10 tys. oszukanych klientów
Jak wynika z informacji „Rz”, największe zyski cyberoszuści czerpali z fałszywych sklepów internetowych. Gang miał zarejestrować 87 domen, z których nawet 50 miało służyć do sprzedawania fikcyjnych towarów. Jak informują śledczy, w ten sposób oszukano nawet 10 tys. osób. Na stronach można było kupić sprzęt m.in. AGD, elektronikę. Po zamówieniu witryny przekierowywały do płatności internetowej, ale klienci nigdy nie otrzymywali opłaconego towaru.
Przestępcy wykorzystywali także złośliwe oprogramowanie, które miało na celu m.in. przechwytywanie danych logowania do kont internetowych. W tym celu podszywali się pod policję, Krajową Administrację Skarbową, czy ZUS. Rozsyłali także linki do pobrania aplikacji, które przypominały te stosowane przez popularne firmy kurierskie.
Alarmy bombowe
Gang odpowiada także za szereg fałszywych alarmów bombowych z ostatnich lat. To oni w 2019 roku mieli wywołać ewakuację szkoły w Łęczycy, przedszkolach w całym kraju, czy na Dworcu Zachodnim w Warszawie.
Czytaj też:
Obrażał prezydenta Andrzeja Dudę. Grożą mu poważne konsekwencje