Prywatna misja kosmiczna najpewniej zakończyła się porażką. W godzinach porannych czasu polskiego specjalnie przygotowany lądownik firmy ispace miał osiąść na powierzchni Księżyca i stworzyć historię. Niestety, maszyna dołączyła do szeregu porażek
Porażka lądowania ispace na Księżycu – firma straciła kontakt z lądownikiem
Japoński startup podjął próbę lądowania na Księżycu w środowy poranek. Zgodnie z harmonogramem specjalnie przygotowany lądownik Hakuto-R Series 1 miał osiąść na powierzchni Srebrnego Globu o 6:40 czasu polskiego.
Transmisja z wydarzenia była pełna niepewności i napięcia – została odcięta zaledwie po pięciu minutach od rozpoczęcia. Gdy stream został wznowiony – CEO ispace Takeshi Hakamada miał dla widzów smutną wiadomość.
– Mieliśmy kontakt z lądownikiem niemal do zakończenia próby lądowania. Następnie straciliśmy jednak komunikację z Hakuto. Musimy więc przyjąć, że nie udało nam się ukończyć lądowania na powierzchni Księżyca – powiedział menedżer.
Hakuto-R wyleciał w kosmos jeszcze w grudniu 2022 roku, na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9. Misja dotarła na orbitę Księżyca w marcu bieżącego roku.
Nieudane komercyjne lądowania na Księżycu
Warto przypomnieć, że firmy nadal ścigają się o tytuł spółki, która jako pierwsza wyląduje na Księżycu. Chętnych nie brakuje, ale jak na razie żadne podejście nie zakończyło się sukcesem.
W 2019 roku próbę podjął izraelski lądownik Beresheet. Sytuacja była bardzo podobna – kontrola misji straciła kontakt z urządzeniem, które rozbiło się, uderzając o powierzchnię Srebrnego Globu. Astronomowie wykryli potem dokładny krater, który stworzył Beresheet.
W tym samym roku próbę podjęła też firma z Indii, była to misja Chandrayaan-2. Lądownik Vikram podjął próbę zejścia na powierzchni naturalnego satelity Ziemi. Na wysokości około 2 kilometrów zboczył jednak z kursu, a potem zerwała się komunikacja.
Czytaj też:
Druga próba Starshipa. Spektakularna eksplozja rakiety SpaceXCzytaj też:
Nokia odpali internet na Księżycu. Astronauci NASA Artemis będą mieli 4G