Zgodnie z prawem kobiety mogą przejść na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego, czyli 60. roku życia (i posiadania stażu zatrudnienia w wysokości 20 lat pracy), a mężczyźni 65. roku życia (przy 25-letnim stażu pracy). Wcześniej jednak obowiązuje ich ochrona przedemerytalna, zgodnie z którą pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Ochrona ma na celu zabezpieczenie seniorów przed sytuacją, w której mogliby zostać zwolnieni tuż przed przejściem na emeryturę.
Dla kogo ochrona przedemerytalna?
Ochrona przedemerytalna obowiązuje pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, czyli na tzw. etacie. Jest ona niezależna od rodzaju umowy o pracę (na czas nieokreślony czy określony), a także od branży. Oznacza, że pracodawca nie może zwolnić pracownika, który znajduje się w okresie ochronnym, ale może to zrobić, zanim pracownik będzie mu podlegał.
Ochrona przedemerytalna – zasady
Ochrona przedemerytalna przysługuje pracownikom, którym brakuje 4 lat do przejścia na emeryturę. W przypadku kobiet oznacza to, że 56-latka zatrudniona na podstawie umowy o pracę zostaje objęta ochroną przed zwolnieniem. W przypadku mężczyzn granica wieku przesuwa się do 61 lat – od tego momentu pracodawca nie może rozwiązać umowy z takim pracownikiem.
Kogo nie obowiązuje ochrona przedemerytalna?
Ochrona przedemerytalna nie obowiązuje pracowników, którzy mają prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Nie dotyczy również osób zatrudnionych na podstawie umów cywilno-prawnych (np. umowy o dzieło).
Pracodawca może zwolnić seniora, który znajduje się tuż przed emeryturą także wtedy, gdy zakład pracy zostaje zlikwidowany lub firma ogłasza upadłość.
Czytaj też:
Kiedy można uzyskać odprawę emerytalną?Czytaj też:
Coraz więcej emerytów pracuje. Niepokoi jedna rzecz