Umowę o współpracy podpisali w piątek 8 marca przedstawiciele Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu i spółki Radiology Therapeutic Center Poland (RTCP). W jej efekcie powstanie w Przemyślu nowoczesne, bazujące na najnowszych osiągnięciach medycyny Centrum Radioterapii Amethyst. Koszt inwestycji wyniesie 60 mln złotych i w całości zostanie pokryty przez RTCP.
Statystyki są bezwzględne w Polsce rośnie liczba zachorowań na nowotwory złośliwe. Według Krajowego Rejestru Nowotworów w województwie podkarpackim w 2009 roku chorobę nowotworową zdiagnozowano u 7326 pacjentów. Tymczasem na tym terenie działają tylko dwa ośrodki, które prowadzą radioterapię w Rzeszowie i Brzozowie. Chorzy z Przemyśla muszą dojeżdżać, a nierzadko czekać również na termin radioterapii.
- Dzięki budowie Centrum Radioterapii nasz szpital stanie się pełnoprofilowym ośrodkiem onkologicznym, tzn. będzie gwarantował diagnostykę i pełne onkologiczne leczenie skojarzone mówi dr inż. Janusz Hamryszczak, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu. - Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Radioterapeutów i Onkologów takie leczenie skojarzone z radioterapią powinno otrzymać co najmniej 70 proc. pacjentów z nowo rozpoznaną chorobą nowotworową. Liczę, że w naszym szpitalu będziemy leczyć pacjentów na najwyższym, światowym poziomie.
- Ważny podkreślenia jest również wymiar gospodarczy całego przedsięwzięcia dodaje dyrektor Hamryszczak. - To inwestycja rzędu 60 mln złotych, co w skali Przemyśla daje ogromny impuls do rozwoju lokalnego. Od początku realizacji tego przedsięwzięcia wspierali nas radni rozumiejący doskonale ten aspekt Maciej Lewicki z sejmiku wojewódzkiego i Józef Leja z rady miasta. Osobiście cieszę się z podpisania umowy podwójnie - jako dyrektor szpitala i radny miejski.
Radioterapia to dzisiaj najszybciej rozwijająca się dziedzina medycyny. Dzięki rozwojowi informatyki, obrazowania 3 i 4D, olbrzymiemu postępowi technologii w zakresie sprzętu i opracowywania procedur leczniczych, radioterapia w ostatnich latach zdecydowanie skróciła czas naświetlań, ograniczyła efekty uboczne, a przede wszystkim osiągnęła wielką precyzyjność w walce z rakiem. Wysokospecjalistyczne procedury radioterapeutyczne wymagają jednak drogiego sprzętu i doskonale przeszkolonej kadry medycznej. RTCP specjalizuje się w tworzeniu i prowadzeniu tego rodzaju ośrodków medycznych. Celem sieci ośrodków Amethyst Radiotherapy jest wdrażanie najnowszych osiągnięć nauki. Dzięki temu wszyscy jej pacjenci będą mogli liczyć na korzystanie z wysokospecjalistycznych procedur skracających czas naświetlań i ograniczających skutki uboczne.
- W Polsce trawa budowa Centrum Radioterapii przy Szpitalu Specjalistycznym im. Rydygiera w Krakowie, a ośrodek w Przemyślu będzie naszym drugim obiektem mówi Barbara Werchowiecka-Rusinek, prezes RTCP - Chcemy, aby były one modelowym przykładem współpracy publicznego szpitala i niepublicznej inwestycji. Wyposażymy je w najlepszy, najnowocześniejszy sprzęt na świecie, wprowadzimy międzynarodowe standardy obsługi pacjentów i procedur medycznych, a trudniejsze przypadki będziemy konsultować z naszym partnerem Centre Prive de Radiotherapie de Metz.
Rozmowy między przemyskim szpitalem a RTCP trwały od ubiegłego roku. W czerwcu 2012 roku Sejmik Województwa Podkarpackiego w specjalnej uchwale wyraził zgodę na dzierżawę działki, na której RTCP wybuduje Centrum Radioterapii. Na powierzchni 2 tys. metrów kw. powstanie nowoczesny zakład radioterapii, brachyterapii i poradnia radiologiczna. Będzie wyposażony w dwa najnowocześniejsze akceleratory firmy Elekta http://www.elekta.com/. Zgromadzony w Centrum sprzęt umożliwi realizację wysokospecjalistycznych procedur radioterapeutycznych, m.in. technik stereotaktycznych, IMRT (Intensity Modulated Radiotherapy), technik dynamicznych typu VMAT. Cały personel przejdzie przeszkolenie i odbędzie zagraniczne staże w partnerskich ośrodkach na świecie.
Po podpisaniu umowy RTCP rozpocznie prace projektowe. Budowa Centrum Radioterapii ruszy jesienią br., a pierwsi pacjenci trafią do ośrodka w trzecim kwartale 2014 roku. Współpraca między Wojewódzkim Szpitalem w Przemyślu i RTCP dotyczy nie tylko dzierżawy działki i budowy Centrum Radioterapii. Obejmuje również hospitalizację pacjentów, którzy będą leczeni w Centrum, oraz prowadzenie przez szpital badań laboratoryjnych i diagnostycznych.
Inwestycja RTCP w ośrodki onkologii nie jest przypadkiem. Społeczeństwo Europy się starzeje, a wraz z tym procesem rośnie zapadalność na choroby nowotworowe. Według Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce tylko w 2025 roku choroba nowotworowa zostanie prawdopodobnie wykryta u 180 tys. osób. Aż 600 tys. chorych będzie się wtedy zmagało z rozmaitymi schorzeniami nowotworowymi (dzisiaj to 450 tys.). Aby pacjenci mogli liczyć na szybką interwencję medyczną i szansę na wyzdrowienie, sieć nowoczesnych, pełnoprofilowych ośrodków onkologicznych musi szybko się rozwinąć. Trudno liczyć tutaj na publiczne środki finansowe, dlatego prywatne inwestycje stają się ważnym ich uzupełnieniem. Kilka lat temu tego rodzaju inwestycje uratowały polską dializoterapię. Dzisiaj ponad połowa stacji dializ w Polsce jest prowadzona przez prywatne firmy. Dzięki kontraktom z NFZ zarówno dializoterapia, jak i leczenie onkologiczne dla pacjentów pozostają bezpłatne.
RTCP jest spółką celową powołaną do realizacji inwestycji w Krakowie i Przemyślu. Jej właścicielem jest holding medyczny RTC, który realizuje przedsięwzięcia w Polsce, Rumuni i Niemczech. RTC powstało w 2010 roku na fali rozwoju nowoczesnej radioterapii. Właściciele RTC od wielu lat inwestują w sprawdzone projekty medyczne na świecie, takie jak europejski gigant A&D Pharma czy międzynarodowa sieć stacji dializ. Byli już obecni w Polsce, w latach 2000 2006 pod marką INCP utworzyli 9 niepublicznych stacji dializ. W 2006 roku zostały one odsprzedane grupie Fresenius, światowemu potentatowi w branży nefrologicznej.
W Bukareszcie w Rumunii działa już pierwszy ośrodek Amethyst Radiotherapy, który może przyjąć rocznie 1500 pacjentów. W ośrodku działają dwa nowoczesne akceleratory firmy Elekta, a pacjenci leczeni są również chemioterapią. W Rumunii finalizowana jest też inwestycja w Cluj.