Wprowadzanie telewizji cyfrowej w Polsce nabiera tempa, telewizory Sharp pomogą wydobyć pełnie możliwości korzystania z cyfrowych kanałów
Wraz z wyłączeniem nadajników naziemnej telewizji analogowej i przejściem na telewizję cyfrową wielu Polaków stanęło przed koniecznością zakupu nowego telewizora lub specjalnego dekodera pozwalającego oglądać programy na starszych odbiornikach. Tylko pierwsza opcja, czyli telewizor z dekoderem DVB-T MPEG-4, pozwala na wykorzystanie pełni możliwości, jakie oferuje telewizja nadawana cyfrowo[1]. Choć wszystkie telewizory dostępne w ofercie firmy Sharp pozwalają cieszyć się nowymi możliwościami, dwa z nich są szczególnie polecane, jako modele do odbioru telewizji naziemnej.
Model LC-32LD135 o przekątnej ekranu wynoszącej 32 cale, to wysokiej jakości i atrakcyjny cenowo telewizor wyposażony w całą gamę użytecznych funkcji. Wbudowana nagrywarka (PVR USB) i odtwarzacz multimedialny USB pozwalają korzystać z materiałów multimedialnych wszelkiego typu: filmów, muzyki i zdjęć, a także nagrywać ulubione programy bezpośrednio z telewizji na podłączony dysk lub pamięć USB. Ponadto telewizor odznacza się doskonałą jakością obrazu, dzięki zastosowaniu technologii Direct LED, sprawiającą, że obraz na ekranie jest podświetlony równomiernie, a czerń jest głębsza niż w zwykłych ekranach LCD. Rozdzielczość ekranu to Full HD, dzięki czemu możemy cieszyć się najwyższą jakością obrazu programów HD np. telewizji publicznej. Cena tego telewizora to 1299,- PLN.
Nowa telewizja cyfrowa to także dobry pretekst, by zmienić ekran na większy. Część programów już dziś nadawana jest w jakości HD, a z czasem ich liczba będzie ulegała zwiększeniu. By docenić tę zmianę, potrzebna jest duża matryca potrafiąca wyświetlić obraz w wysokiej rozdzielczości. Telewizor AQUOS LC-60LE740 posiada ekran o przekątnej 60 cali (152 cm), który sprawi, że telewidzom nie umknie żaden szczegół oglądanego programu, a wrażenia podczas oglądania transmisji DVB-T będą zbliżone do kinowych. Telewizor wykorzystuje najnowocześniejsze technologie przetwarzania obrazu opracowane przez firmę Sharp. Pozwala to zapewniać doznania na najwyższym poziomie. Obraz o naturalnych kolorach jest jak rzeczywisty, wyróżnia go wysoki kontrast i naturalna głębia oraz plastyka. Co więcej, mimo dużych rozmiarów, modele AQUOS LE740 są energooszczędne, zużywając w przybliżeniu tyle prądu, co telewizor LCD o przekątnej 32 sprzed dwóch lat. Telewizor ten zgodny jest ze standardem 3D, a dodatkowo potrafi przekształcać obrazy 2D do trybu 3D. Model 60LE740 wyposażony jest w funkcję AQUOS NET+ (aplikacje internetowe oraz otwarta przeglądarka www) oraz funkcje odtwarzacza multimedialnego i DLNA w sieci domowej. Mimo dużego rozmiaru cena LC-60LE740 wynosi około 5499,- PLN.
Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T to jednak nie tylko poprawa jakości nadawanego obrazu, ale również funkcje multimedialne, do korzystania z których niezbędne są nowoczesne telewizory wyposażone w odpowiednie funkcje. Telewizja cyfrowa może oferować usługę VOD (wideo na żądanie), rozbudowane opisy nadawanych programów, napisy do filmów, wybór ścieżki dźwiękowej oglądanego filmu (będzie można np. zdecydować, czy chcemy oglądać film w oryginalnej wersji językowej i z polskimi napisami, czy też zdecydujemy się na rodzimego lektora) czy rozbudowane funkcje telegazety. W przyszłości dodatkowe funkcje mogą zostać rozbudowane.
Naziemna telewizja cyfrowa już dziś funkcjonuje w miastach takich jak Gdańsk, Poznań czy Zielona Góra. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji kolejny etap wyłączenia telewizji analogowej czeka nas już 19 marca tego roku w Warszawie, Szczecinie, Elblągu, Rzeszowie i Wiśle[2]. Warto przygotować się na odbiór telewizji cyfrowej z Sharp.
Marcin Lewandowski w imieniu Sharp Electronics (Europe) GmbH Oddział w Polsce
e-mail: [email protected], tel: +48 606 224 233 Edelman Polska, ul. Flisa 4, 02-247 Warszawa