Jury konkursu pod przewodnictwem Jana Krzysztofa Bieleckiego wyłoniło następujących finalistów tegorocznej edycji konkursu:
- Jarosław Czaja Future Processing
- Michał Czekalski, Łukasz Olek InternetowyKantor.pl
- Miłosz Dziurłaj, Dawid Urban Chic
- Maciej Fiedler Fibar Group
- Romuald Gierszal Optiguard
- Paulina Ada Kalińska, Joanna Trepka Loft37.pl
- Igor Klaja OTCF
- Krystian Piećko piLAB
- Joachim Siekiera Chespa
- Dorota i Wojciech Soszyńscy Oceanic
- Andrzej Wiśniowski Wiśniowski
Jarosław Czaja - Future Processing
Twórca założonej 13 lat temu firmy Future Processing, konkurującej dziś na globalnym rynku usług informatycznych. Firma zajmuje się tworzeniem wyspecjalizowanego oprogramowania komputerowego na potrzeby międzynarodowego handlu, przemysłu i usług. Future Processing to obecnie ponad 500-osobowy zespół specjalistów ściśle kooperujący z uczelniami. To także unikalna, zorientowana na ludzi, kultura organizacyjna. Jarosław Czaja wierzy, że harmonijna współpraca zespołu, podejmującego coraz ambitniejsze wyzwania, może iść w parze z komercyjnym sukcesem.
Michał Czekalski, Łukasz Olek - InternetowyKantor.pl
Twórcy firmy InternetowyKantor.pl - pierwszego w Polsce kantoru online, innowatorzy e-biznesu i usług finansowych. W 2013 r. InternetowyKantor.pl połączył się z operatorem Walutomat.pl, tworząc Currency One SA. Obecnie firma skupia ponad 50% obrotów na rynku wymiany walut online. Współpracuje z 22 bankami, oferując tanią i bezpieczną wymianę walut, opartą o przelewy bankowe. Z serwisów korzysta ponad 200 tys. klientów.
Miłosz Dziurłaj, Dawid Urban Chic
Założyciele Grupy Chic, firmy działającej na rynku elektronicznych papierosów oraz akcesoriów do elektronicznego palenia. Grupa Chic ma w swoim portfolio takie marki, jak Mild, Volish czy eSmoking World. Produkty firmy są dostępne na wielu europejskich rynkach, w tym m.in. w Niemczech, Słowacji, czy Wielkiej Brytanii. Chic jest liderem w swojej branży i posiada sieć ponad 900 punktów sprzedaży w całym kraju.
Maciej Fiedler Fibar Group
Twórca i Prezes Zarządu Fibar Group, firmy zajmującej się produkcją oraz sprzedażą hurtową elementów systemu automatyki budynkowej marki FIBARO. Maciej Fiedler jest entuzjastą elektroniki, od wielu lat działa w branży IT. Fibar Group, założona w 2010 roku, posiada 30 oddziałów franczyzowych i 100 innych punktów sprzedaży w Polsce. Produkty FIBARO dostępne są w 55 krajach, sprzedaż eksportowa stanowi 75% przychodów firmy.
Romuald Gierszal Optiguard
Twórca i prezes toruńskiej firmy Optiguard, lidera w branży elektronicznych zabezpieczeń antykradzieżowych stanowiących wyposażenie sieci handlowych. Firma specjalizuje się w dostarczaniu zaawansowanych systemów chroniących i prezentujących towary na otwartych ekspozycjach sklepowych. Firma posiada własną sieć dystrybucyjną w ponad 30 krajach na świecie. Optiguard swoimi rozwiązaniami wpływa na kształtowanie światowych trendów w branży zabezpieczeń.
Paulina Ada Kalińska, Joanna Trepka Loft37.pl
Założycielki firmy specjalizującej się w produkcji spersonalizowanego obuwia damskiego i męskiego. Buty produkowane są ręcznie, z włoskich skór i wysokiej jakości komponentów. Właścicielki firmy, a zarazem projektantki, w każdej kolekcji butów wdrażają aktualne modowe trendy, nadając im swój autorski rys, co tworzy unikalny charakter marki Loft37. Oprócz butów Loft37.pl oferuje również m.in. oryginalne, skórzane i ręcznie szyte torby.
Igor Klaja OTCF
Twórca firmy OTCF, produkującej odzież i akcesoria sportowe zarówno dla profesjonalnych sportowców jak i dla amatorów. W portfolio firmy znajdują się takie marki jak: 4F, FOB, Outhorn, Tutto Bene, Wild Nature, 4F Isodrink. Od lat firma współpracuje min. z Polskim Komitetem Olimpijskim, Polskim Związkiem Narciarskim oraz Polskim Związkiem Biatlonowym, a od niedawna także z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki. Posiada około 100 sklepów.
Krystian Piećko piLAB
Założyciel firmy piLab, będącej liderem polskiego hi-tech w branży IT. Jest twórcą unikalnej technologii bazodanowej, autor licznych wniosków patentowych w UE i USA. Dzięki innowacyjnej technologii piLab przekształca dane pochodzące ze zróżnicowanych źródeł w bazę wiedzy. Rozwiązania oparte o tę koncepcję oferują niedostępne do tej pory możliwości analityczne.
Joachim Siekiera Chespa
Założyciel firmy Chespa, która od 1991 roku dostarcza narzędzia dla firm produkujących opakowania. W 10-ciu zakładach produkcyjnych w Europie wytwarza matryce, wykrojniki oraz farby drukarskie dla branży opakowań. Studia graficzne zlokalizowane w 6 krajach UE wspomagają drukarnie oraz producentów dóbr konsumpcyjnych w design i konstrukcję opakowań. Swoje usługi i wyroby Chespa sprzedaje w 33 krajach Europy, Azji i Afryki.
Dorota i Wojciech Soszyńscy Oceanic
Twórcy i właściciele firmy Oceanic. Soszyńscy to rodzina o ponad 70 letniej tradycji w przemyśle kosmetycznym. Na początku lat 80 rozpoczęli produkcję antyalergicznych kosmetyków AA, budując w Trąbkach Małych pod Gdańskiem nowoczesną fabrykę spełniającą najwyższe farmaceutyczne standardy. AA jako jedna z nielicznych marek na polskim i światowym rynku oferuje m.in. specjalistyczne kosmetyki pielęgnacyjne dla diabetyków oraz pacjentów onkologicznych.
Andrzej Wiśniowski Wiśniowski
Twórca i właściciel założonej w 1989 roku firmy produkującej bramy garażowe, bramy wjazdowe, ogrodzenia przemysłowe, a także drzwi i okna. Firma Wiśniowski zatrudnia obecnie ponad 1100 pracowników. Posiada rozbudowaną sieć dystrybucji w kraju i za granicą. Technologicznie zaawansowana produkcja, innowacyjność, śmiały design, wizja rozwoju wybiegająca na lata do przodu, to podstawy przewagi rynkowej przedsiębiorstwa z Nowosądecczyzny.
Grono tegorocznych finalistów szczególnie dobrze odzwierciedla siłę i dynamikę sektora małych i średnich firm, a warto pamiętać że sektor ten generuje prawie połowę PKB Polski. Coraz dobitniej zaznacza też swoją obecność młodsza generacja przedsiębiorców, dla której podstawowymi wyznacznikami biznesowych strategii są innowacyjność oraz działalność międzynarodowa mówi Barbara Górska, Dyrektor konkursu EY Przedsiębiorca Roku.
Podczas Gali Finałowej konkursu, 23 listopada br, spośród grona finalistów wyłonieni zostaną zwycięzcy trzech konkursowych kategorii Produkcja, Usługi i Nowy Biznes, a także zwycięzca główny Przedsiębiorca Roku 2013. Gala Finałowa zamykająca tegoroczną edycję będzie transmitowana przez dwie stacje telewizyjne: TVN24 i TVN CNBC. Zdobywca tytułu EY Przedsiębiorca Roku 2013 reprezentować będzie nasz kraj w międzynarodowym finale World Entrepreneur of the Year wiosną 2014 roku w Monte Carlo, w którym spotkają się wszyscy zwycięzcy lokalnych edycji konkursu z ponad 50 krajów świata.
Konkurs EY Przedsiębiorca Roku wyróżnia najlepszych twórców firm i promuje polską przedsiębiorczość zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Oceniając