- Długofalowa inicjatywa badawcza odnosi się do przyszłych potrzeb w zakresie łączności w kluczowych sferach społecznych i ekonomicznych
Nowe Partnerstwo Publiczno-Prywatne Infrastruktura 5G (PPP) zostało zainicjowane w bieżącym tygodniu przez Komisję Europejską oraz stowarzyszenie 5G PPP Association. Będzie się ono angażowało w badania dotyczące rozwiązań, struktur, technologii i standardów dla infrastruktury łącznościowej 5G następnej dekady.
5G PPP łączy szerokie grono zainteresowanych stron z sektorów telekomunikacji oraz IT, a także z instytutów badawczych. Założycielami stowarzyszenia są: Alcatel-Lucent, Ericsson, Nokia Solutions and Networks, Orange oraz operator satelitarny SES.
Komisja Europejska i branża przeznaczają na badania 5G znaczne fundusze publiczne i prywatne środki inwestycyjne.
Sieć komunikacyjna i środowisko usług w roku 2020 i później będzie o wiele bogatsze i bardziej skomplikowane niż obecnie. Oczekuje się, że w następnej dekadzie infrastruktura sieciowa będzie w stanie łączyć ludzi, maszyny oraz informacje w elastyczny i naprawdę mobilny sposób. Przyszłość obejmie połączone czujniki, połączone pojazdy, inteligentne przyrządy pomiarowe oraz inteligentne gadżety domowe w sposób znacznie wykraczający poza nasze obecne doświadczenie w łączności za pośrednictwem tabletów i smartfonów.
5G PPP ze szczególną uwagą odniesie się do wydajności energetycznej i nowoczesnych wymagań związanych z infrastrukturą, jakie będą konieczne dla zaspokojenia potrzeb związanych ze stanowiącymi wyzwanie i wcześniej niespotykanymi parametrami rozwoju i wydajności. Może zaistnieć potrzeba przedefiniowania łańcuchów wartości, ponownego określenia ról i związków między graczami, przy jednoczesnym otwarciu nowych możliwości w zakresie innowacji. Jednocześnie, wprowadzenie wirtualizacji oraz funkcji sieciowych opartych na oprogramowaniu będzie wymagało więcej elastyczności oraz reaktywności ze strony sieci.
Te nowe wymagania sieciowe, technologie i struktury wprowadzą ogromny wachlarz możliwości branżowych zarówno dla uznanych, jak i nowych podmiotów gospodarczych, oraz dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Informacja Komisji Europejskiej
O firmie Ericsson
Ericsson, największy na świecie dostawca technologii i usług dla operatorów telekomunikacyjnych, oferuje społeczeństwu sieciowemu efektywne rozwiązania działające w czasie rzeczywistym, które pozwalają nam wszystkim swobodniej studiować, pracować i żyć w zróżnoważonych społecznościach na całym świecie.
Nasza oferta obejmuje usługi, oprogramowanie i infrastrukturę teleinformatyczną dla operatorów telekomunikacyjnych i firm z innych branż. Obecnie ponad 40 procent światowego ruchu mobilnego przechodzi przez sieci firmy Ericsson. Obsługujemy sieci klientów, z których korzystają ponad 2 miliardy abonentów.
Działamy w 180 krajach i zatrudniamy przeszło 100 000 pracowników. Forma Ericsson założona w 1876r., ma centralę w Sztokholmie. Firma Ericsson jest notowana na giełdzie NASDAQ OMX w Sztokholmie i NASDAQ w Nowym Jorku.
Zapraszamy na:
www.twitter.com/ericsson_poland