Drewniane podłogi dodają wnętrzom naturalności i charakteru. Pasują zarówno do wnętrz tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Są ponadczasowe modne mimo zmieniających się trendów i wyjątkowo trwałe. Aby służyły nam latami, wymagają jednak odpowiedniego zabezpieczenia. Dobrze dobrany lakier nie tylko ochroni je przed wilgocią oraz uszkodzeniami, nada im także odpowiedni wygląd.
Dąb, jesion, buk to jedne z bardziej wartościowych rodzajów drewna użytkowego, a jednocześnie najczęściej wykorzystywane rodzime rodzaje surowców na podłogi z drewna drzew liściastych. Charakteryzują się one większą gęstością i twardością niż drewno drzew iglastych. Mają ładną barwę oraz wyraźny rysunek słoi.
Aby zabezpieczyć podłogę w odpowiedni sposób, należy przede wszystkim dopasować do niej odpowiedni lakier. Lakier chroniący drewno powinien być elastyczny drewniana podłoga będzie pracować, dlatego ważne, aby zapobiegać pękaniu powłoki lakieru. Do lakierowania parkietów z drzew liściastych poleca się lakiery poliuretanowe i uretanowo-alkidowe. Na parkiet z drewna kwaśnego, takiego jak dąb, nie powinno się bezpośrednio nanosić lakierów poliuretanowych, ponieważ poprzez chemiczne oddziaływanie mocno je przyciemnią. Z kolei drewno wrażliwe na wodę, jak buk, nie powinno być pokrywane lakierem wodnym bez wcześniejszego zastosowania odpowiedniego podkładu.
Domalux Classic Silver połysk to lakier, który charakteryzuje się zarówno elastycznością, jak i odpowiednią twardością. Połączenie tych cech gwarantuje zabezpieczenie parkietu przez wiele lat.
Powierzchnie drewniane przeznaczone do lakierowania powinny być odpowiednio przygotowane muszą być czyste i suche. Jeśli na powierzchni znajdują się stare powłoki lakierowe, należy je zeszlifować i dokładnie odpylić podłogę. Aby zabezpieczyć drewno przed ciemnieniem pod wpływem lakieru, należy zagruntować je lakierem podkładowym Domalux Capon Extra po jego wyschnięciu powierzchnię można ostrożnie zmatowić, a następnie odpylić. Tak przygotowana podłoga jest gotowa do lakierowania.
Przed użyciem lakier należy dobrze wymieszać, wstrząsając kilkukrotnie zamkniętym opakowaniem. W razie potrzeby dopuszcza się zastosowanie rozcieńczalnika w ilości max 2% obj. Rozcieńczalnik należy dodawać bezpośrednio przed aplikacją. Do wybranej wersji lakieru należy dobrać odpowiednie akcesoria do malowania: do wersji półmatowej najkorzystniej stosować wałki lakiernicze nylonowe, natomiast do wersji z połyskiem wałki typu welur z krótkim włosiem ok. 6 mm. Po dokładnym usunięciu pyłu z powierzchni, nakładamy kolejne warstwy lakieru w odstępach 12-godzinnych, przedostatnią warstwę lakieru zaleca się przeszlifować papierem ściernym 180-220. W przypadku lakierowania w odstępach dłuższych niż 24 godziny przed nałożeniem kolejnej warstwy lakieru powierzchnię należy przeszlifować papierem ściernym 180-220 i dokładnie odpylić. Jeśli decydujemy się na półmatową wersję lakieru, dwie pierwsze warstwy zaleca się wykonać lakierem Domalux Classic Silver połysk.
Z uwagi na to, że lakiery poliuretanowe utwardzają się, wchodząc w reakcje z wilgocią z powietrza, podczas prac ważne jest utrzymanie wilgotności nie mniejszej niż 40% i nie wyższej niż 65%. Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić od 15°C do 25°C.
Decydując się na drewnianą podłogę w mieszkaniu, musimy mieć świadomość, że drewno jest materiałem higroskopijnym, czyli posiada zdolność wchłaniania wilgoci z powietrza. Wraz ze wzrastającą w pomieszczeniach wilgotnością, wzrasta także wilgotność znajdującego się w nich drewna. Wraz ze spadkiem wilgotności powietrza zmniejsza się także wilgotność drewna. Owe wahania powodują, że przez cały czas użytkowania podłogi będzie ona pracować - kurczyć się i pęcznieć. Warstwy lakieru nie zapobiegną wymianie wilgoci między powietrzem w pomieszczeniu a drewnem, dlatego właśnie powłoki muszą charakteryzować się wysoką elastycznością.