Salon to wizytówka każdego domu i codzienne środowisko życia jego mieszkańców. W salonie spędzamy najwięcej czasu, przyjmujemy gości, bawimy się z dziećmi. Intensywne użytkowanie wpływa jednak negatywnie na wygląd drewnianej podłogi. Dzięki produktom marek Domalux oraz Domalux Professional zniszczonej podłodze przywrócimy dawny blask.
Podłoga to miejsce szczególnie narażone na zarysowania, ścieranie czy ślady obuwia, ale także na działanie szkodliwych czynników chemicznych, jak alkohol i środki myjące wymaga więc nie tylko systematycznej i starannej konserwacji, ale i renowacji. Często wydaje się nam, że renowacja parkietu wymaga pomocy profesjonalistów. Jednak dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów, z powodzeniem możemy wykonać ją sami. Marka Domalux podpowiada, jak właściwie przeprowadzić renowację drewnianej podłogi w salonie.
Powierzchnię przeznaczoną do renowacji należy wycyklinować. Jeżeli jest ona mocno zużyta i po cyklinowaniu nadal widoczne są na niej ubytki, należy je zaszpachlować (np. preparatem Domalux Capon Szpachla), a następnie drobnoziarnistym papierem ściernym wykonać szlifowanie końcowe. Po cyklinowaniu i szlifowaniu drewnianą podłogę bardzo dokładnie oczyśćmy z kurzu oraz pyłu. Kilka godzin po zakończeniu prac cykliniarskich i szlifierskich, kiedy wszystkie nieczystości opadną na powierzchnię, staranne ją odkurzmy, przetrzyjmy mopem oraz ściereczkami antystatycznymi.
Salon przed lakierowaniem powinien być uszczelniony i zabezpieczony przed dostawaniem się do niego nieczystości. Szczególnie niekorzystne są przeciągi, które mogą nanosić drobne zabrudzenia z sąsiednich pomieszczeń. Należy także pamiętać, że optymalne warunki do przeprowadzania prac lakierniczych to 15-25°C i wilgotność w granicach 45-65%.
Lakier wybieramy w zależności od przeznaczenia oraz efektu estetycznego, który chcemy osiągnąć. Tradycyjne lakiery oparte są na rozpuszczalnikach (np. Domalux Classic Silver), jednak coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się także lakiery wodorozcieńczalne (np. Domalux Professional Poliuretan Aqua 2S). Oba produkty dostępne są w wersji połysk bądź półmat, co gwarantuje szerokie możliwości aranżacyjne dostosowane do rodzaju i przeznaczenia pomieszczenia, a także koloru drewna podłogowego.
Każdy z produktów przed użyciem musi być bardzo dokładnie wymieszany. Produkty w wersji połysk mieszamy energicznie, wstrząsając szczelnie zamkniętym pojemnikiem przez ok. 60 sek. W przypadku lakierów półmatowych zawarty w nich materiał matujący w naturalnym procesie osiada na dnie pojemnika. W celu jego wzruszenia na początku należy użyć czystego i gładkiego narzędzia, np. listewki. Takie działania zapobiegną nierównomiernemu połyskowi podłogi. Mieszanie należy powtarzać także w trakcie lakierowania. Podłogę lakierujemy wałkiem lub pędzlem (miejsca trudniej dostępne). Nakładamy 2-3 warstwy lakieru pamiętając, że między kolejnymi warstwami należy zachować zalecane przez producenta odstępy czasu. Polakierowana powierzchnia może być eksploatowana już po 3 dniach, lecz pełną wytrzymałość uzyskuje po tygodniu.
Tak odnowiona podłoga wymaga odpowiedniej dbałości, to znaczy regularnej konserwacji i pielęgnacji. W celu zadbania o świetność lakierowanej powierzchni należy ją oczyszczać na sucho i mokro. Odkurzając i przecierając podłogę mopem z miękką końcówką przeznaczoną do zbierania kurzu usuniemy z niej ziarna piasku i drobne zanieczyszczenia. Natomiast dzięki myciu podłogi wodą z dodatkiem dedykowanego środka (preparatu czyszczącego lub pielęgnacyjnego do lakierowanych podłóg) osiągniemy ostateczny, zamierzony efekt.