Wybór szkoły średniej czy studiów to poważna decyzja. Często determinuje karierę zawodową i wpływa na całe dalsze życie. Specjaliści radzą, by zawsze korzystać z pomocy doradcy zawodowego.
Znajomość siebie, własnego potencjału, umiejętności, a także analiza zainteresowań i pasji pomagają przy wyborze przyszłej szkoły i uczelni. Jeśli dobrze pracuje się nam z liczbami i mamy zmysł analityczny, jest pewne, że bardziej sprawdzimy się w szkołach o profilu technicznym niż humanistycznym.
Warto zasięgnąć opinii od różnych osób oraz porównać ich zdania, żeby mieć jak najlepszy obraz sytuacji. Pamiętajmy jednak: decyzja należy do kandydata - powinna być samodzielna. W jej podjęciu przydatne mogą być badania predyspozycji zawodowych danej osoby. Szkoły średnie i zasadnicze zawodowe coraz częściej korzystają ze wsparcia poradni doradztwa personalnego. Analiza psychologiczna wraz ze znajomością własnego potencjału i zainteresowań dają wyraźną wskazówkę, w jakim kierunku w przyszłości warto podążać - mówi serwisowi infoWire.pl Justyna Ścigler z Manpower.
Dni otwarte placówki to idealna okazja do zapoznania się z zasadniczą ofertą edukacyjną oraz zaawansowanymi formami kształcenia. Zobaczmy, jak prężenie działają organizacje studenckie, koła zawodowe i naukowe, jaka jest ich różnorodność oraz czy istnieje akademickie biuro karier i jak sprawnie funkcjonuje. Znajomi i rodzina to także świetne źródło porad i rekomendacji. Warto wreszcie zajrzeć do internetu - największej bazy informacji.
dostarczył infoWire.pl