CBA sprawdza sygnały o nieprawidłowościach, jakie wpływały do Biura, dotyczące tych konkretnych pięciu spółek. Funkcjonariusze delegatur będą badali umowy i wydatki spółek na usługi z zakresu public relations, marketingowe, reklamowe, na usługi doradcze i inne o podobnym charakterze.
Na początku postępowania CBA chce dokładnie wiedzieć kto – jaki wykonawca, co – przedmiot umowy, w jakim terminie, na czyje zlecenie i za jaką kwotę wynagrodzenia wykonał na rzecz spółek z usługi zakresu szeroko pojętego marketingu, PR i reklamy. Analizie, oprócz zakresu samych umów, zostanie poddana dokumentacja wykonawcza i rozliczeniowa. Taki sam zakres kontroli CBA obejmie wszystkie podmioty zależne tych pięciu spółek. To nawet kilkadziesiąt innych firm. Odpowiednie dokumenty, zawiadomienia CBA o zamiarze wszczęcia kontroli, trafiły do zarządów Spółek.
Dymisja Jackiewicza
W czwartek 15 września podczas konferencji prasowej premier Beata Szydło poinformowała, że "wygaszanie" ministerstwa Skarbu Państwa dzięki staraniom ministra Dawida Jackiewicza przebiega pomyślnie i właśnie wkroczyło w decydującą fazę. W dzień po konferencji premier Szydło pojawiła się informacja, że CBA wejdzie do spółek Skarbu Państwa i zacznie sprawdzać kontrakty zawierane właśnie za czasów ministra Jackiewicza. 19 września CBA rozpoczęło kontrolę w pięciu spółkach.
Czytaj też:
Kamiński: CBA rozpoczęło kontrolę w pięciu strategicznych spółkach Skarbu Państwa