– To porozumienie wprowadza nas w tym zakresie do europejskiej wspólnoty transportu wodnego. To jest porozumienie, które zostało zawarte w 1996 roku w Genewie pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych przez w sumie 18 państw europejskich, po części należących do UE, po części nie. Ale kiedy spojrzymy na mapę tych państw to jasno i wyraźnie zobaczymy, że ono wpisuje się w pewnym sensie także w naszą dzisiejszą niezwykle ważną koncepcję rozwoju współpracy państw trójmorza – mówił.
Prezydent podkreślił, że jest to „przejście do innej ligi” , jeżeli chodzi o transport. – To jest wyjęcie w te europejskie założenia, które będą prowadziły do odciążenia transportu drogowego, do odciążenia sieci autostrad, do odciążenia sieci dróg ekspresowych poprzez przeniesienie transportu na środek tańszy, albowiem transport rzeczny, transport wodny śródlądowy jest transportem tańszym, a przede wszystkim jest transportem nieporównywalnie bardziej ekologicznym, korzystnym dla ochrony środowiska naturalnego, a więc korzystnym także dla realizacji zasady zrównoważonego rozwoju – zaznaczył prezydent.
Jak tłumaczył dalej, sieć, którą ujęto w Konwencji AGN podzielona jest na dziewięć głównych wodnych ciągów transportowych i łączy porty 37 krajów europejskich. – I to jest rzeczywiście wielka inwestycja, bo jeżeli mówimy dzisiaj o rozwoju biznesu, o rozwoju transportu, to z całą pewnością te założenia polityki europejskiej, rozwoju Transeuropejskiej Sieci Transportowej, to niezwykle ważny aspekt także i dla naszego państwa. Dzisiaj tej TEN-T pod względem transportu wodnego w Polsce w zasadzie nie ma – mówił.