Na ministerialnym szczycie G20 w Baden-Baden, który zakończył się w niedzielę, 19 marca, rozmawiano o stanie gospodarki światowej, międzynarodowej architekturze finansowej i systemie podatkowym, a także regulacjach sektora finansowego, zarządzaniu globalnym i wsparciu dla Afryki. W sumie odbyło się 6 sesji tematycznych.
Wicepremier Morawiecki w swoich wystąpieniach podkreślał znaczenie walki z unikaniem opodatkowania. Mówił o konieczności zwiększenia międzynarodowych wysiłków na rzecz walki z rajami podatkowymi. – Nie może być tak, że instrumenty międzypaństwowej współpracy podatkowej są dwa lata za mechanizmami stosowanymi przez oszustów podatkowych – mówił Morawiecki. Wicepremier zapowiedział, że Polska podpisze w czerwcu wielostronną konwencję OECD zmieniającą umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (tzw. konwencja MLI).
Wicepremier Morawiecki odbył też szereg rozmów bilateralnych. Spotkał się m.in. z ministrem finansów USA Stevenem Mnuchinem, Kanady Williamem Morneau, sekretarzem skarbu Wielkiej Brytanii Philippem Hammondem oraz gospodarzem spotkania, ministrem finansów Niemiec Wolfgangiem Schäuble, a także ministrem gospodarki Argentyny Nicolásem Dujovne, szefową amerykańskiego Banku Centralnego Janet Yellen oraz szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde. Dyskutowano przede wszystkim o bieżących wyzwaniach w obszarze międzynarodowych finansów i gospodarki.
Grupa G20 skupia 19 największych gospodarek świata (Argentyna, Australia, Brazylia, Kanada, Chiny, Francja, Niemcy, Indie, Indonezja, Włochy, Japonia, Meksyk, Rosja, Arabia Saudyjska, Republika Południowej Afryki, Korea Południowa, Turcja, Wielka Brytania i USA) i Unię Europejską. Razem kraje G20 odpowiedzialne są za ok. 80% produkcji gospodarczej (mierzonej przez wielkość PKB wg parytetu siły nabywczej) oraz 3/4 globalnego handlu. Pomimo, że Grupa formalnie nie posiada statusu organizacji międzynarodowej, stanowi kluczowe forum dialogu i współpracy w zakresie najważniejszych wyzwań gospodarczych na świecie.