– Udział głównych rynków inwestycyjnych w łącznym wolumenie transakcji utrzymał się na dotychczasowym poziomie 65 proc. W pierwszej połowie 2018 roku wartość obrotów nieznacznie się zmniejszyła w porównaniu z ubiegłym rokiem zarówno w Wielkiej Brytanii (-9 proc.), jak i w Niemczech (-7 proc.), ale wzrosła o 27 proc. we Francji po spowolnieniu aktywności inwestycyjnej w pierwszym półroczu w 2017 roku, spowodowanym wyborami prezydenckimi w tym kraju – czytamy w komunikacie.
Zainteresowanie inwestowaniem w nieruchomości biurowe utrzymuje się na wysokim poziomie, do czego przyczyniają się dobre wskaźniki rynku biurowego: stopy pustostanów są nadal wyjątkowo niskie we wszystkich największych miastach kontynentu, a deweloperzy nie są w stanie zaspokoić popytu. Stopy kapitalizacji dla najlepszych budynków biurowych w COB (Centralnym Obszarze Biznesu) powoli się stabilizują, ale w przypadku mniej popularnych obiektów w COB i najbardziej atrakcyjnych biurowców poza COB są nadal pod silną presją spadkową. W skali europejskiej stopy kapitalizacji w tych lokalizacjach obniżyły się odpowiednio o 22 pkt baz. i 31 pkt baz., co przełożyło się na zmniejszenie różnic pod tym względem pomiędzy poszczególnymi aktywami. Średnie stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości biurowych poza COB wynoszą obecnie 4,9 proc., czyli mniej niż średnia dla obiektów drugorzędnych w COB (5 proc.), co świadczy o dużym zainteresowaniu inwestorów najbardziej atrakcyjnymi aktywami – także poza COB, podano również.
Sektory biurowy i magazynowy na czele
– W Polsce pierwsza połowa 2018 roku zakończyła się wysokim wolumenem transakcji na poziomie ponad 3,24 mld euro, wzmocnionym miliardową transakcją w sektorze handlowym, sfinalizowaną na początku roku. Biorąc jednak pod uwagę liczbę transakcji, wyraźnie widoczne jest przesunięcie uwagi inwestorów w kierunku sektorów biurowego i magazynowego. Ponadto dynamicznie rośnie udział kapitału spoza Europy, w szczególności z Azji i Południowej Afryki. Stopy kapitalizacji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych uległy w ostatnich miesiącach wyraźnej kompresji, przełamując po raz pierwszy w historii psychologiczną barierę 5 proc., osiągając poziom około 4,75 proc. w przypadku najlepszych nieruchomości biurowych w Warszawie – czytamy dalej.
Według Savills, w najbliższych 12 miesiącach nieruchomości biurowe pozostaną preferowaną klasą aktywów w Europie, ale nadal będzie rosło zainteresowanie inwestorów aktywami alternatywnymi i logistycznymi, podano także.
– Dynamika aktywności inwestycyjnej w Europie spowalnia, ale wskaźniki rynkowe nadal napawają optymizmem pomimo ryzyka politycznego. W związku z tym naszym zdaniem obecny cykl może jeszcze utrzymać się przez pewien czas. Inwestorzy zagraniczni i krajowi nadal bardzo interesują się nieruchomościami komercyjnymi w Europie i przewidujemy, że wartość transakcji inwestycyjnych w 2018 roku będzie zasadniczo zbliżona do ubiegłorocznej – powiedział dyrektor działu doradztwa inwestycyjnego na Europę w Savills Marcus Lemli, cytowany w materiale.
– Po bardzo dobrym 2017 roku, z rekordowo wysokim wolumenem transakcji inwestycyjnych na poziomie 5,03 mld euro, rynek nieruchomości w Polsce jest na dobrej drodze do kolejnego rekordu i wolumenu powyżej 6 mld euro. Sentyment inwestycyjny na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce pozostaje pozytywny. Pomimo zwiększonego ryzyka politycznego, co obecnie nie jest odosobnionym zjawiskiem na arenie europejskiej, wzrost gospodarczy pozostaje wysoki i stabilny. Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce w dalszym ciągu oferuje znacząco wyższy poziom zwrotu z inwestycji w porównaniu do rynków Europy Zachodniej, a solidne fundamenty rynku dają realną szansę na kontynuowanie pozytywnego trendu – podsumował zastępca dyrektora działu doradztwa inwestycyjnego Savills w Polsce Marek Paczuski.