.„Najstraszniejszą” rzeczą w obchodzeniu Halloween są powstające z tej okazji góry jednorazowych ubrań i akcesoriów, które zaraz potem zmieniają się w odpady z tworzyw sztucznych – pisze brytyjski dziennik „The Guardian”. Tylko tegoroczne święto, które kraje anglosaskie – i nie tylko – obchodzić będą już 31 października, w samej Wielkiej Brytanii przyczyni się do powstania około dwóch tysięcy ton odpadów z tworzyw sztucznych, co odpowiada 83 milionom plastikowych butelek – alarmują organizacje zajmujące się ochroną środowiska.
Głównie tworzywa sztuczne
Analiza sezonowych strojów dostępnych w 19 wiodących supermarketach i sklepach detalicznych (m.in. Aldi, Asos, M&S, Next i Tesco) wykazało, że 83 proc. użytego w tych produktach materiału to zanieczyszczające środowisko tworzywa sztuczne uzyskane z ropy naftowej. A spośród 324 różnych artykułów tekstylnych najczęściej spotykanym polimerem z tworzywa sztucznego był poliester, który stanowił 69 proc. wszystkich materiałów.
– Najstraszniejszą rzeczą w Halloween jest teraz plastik. Sprzedaż kostiumów na Halloween rośnie wraz z liczbą osób uczestniczących w tej imprezie. Konsumenci mogą podjąć działania, aby uniknąć zakupu nowego plastiku i nadal przebierać się na Halloween, kupując np. w sklepach charytatywnych, second handach, wykorzystując kostiumy z poprzednich lat lub robiąc własne, z materiałów nieelastycznych – mówi Chris Rose z Fairyland Trust, rodzinnej organizacji charytatywnej.
Badanie asortymentu na Halloween w popularnych sieciach handlowych wykazało też, że ponad 30 milionów osób w Wielkiej Brytanii przebiera się na Halloween, a ponad 90 proc. rodzin rozważa z tej okazji zakup kostiumów. Każdego roku Brytyjczycy wyrzucają siedem milionów takich strojów, a tylko niewielka z tego część poddawana jest recyklingowi.
Dlatego organizacje charytatywne, takie jak Hubbub i The Fairyland Trust, domagają się bardziej czytelnego znakowania takich ubrań, ponieważ wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy, że materiały takie jak poliester pochodzą z tworzyw sztucznych.
Czytaj też:
Promuje styl życia zero waste, przez 5 lat uzbierała tylko słoik śmieci. Zobaczcie, co w nim jest
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.