Wg MSZ „utrzymanie wykazu w takim (jak w wakacje – przyp. red.) kształcie (zakaz lotów do 43 państw świata – przyp. red.) uzasadnia dobiegający końca okres wakacyjny i związana z tym konieczność zapewnienia bezpiecznego i niezakłóconego powrotu do Rzeczpospolitej Polskiej osobom przebywającym na urlopach poza granicami kraju”.
W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną na świecie i pojawianiem się nowych ognisk zakażeń koronawirusem MSZ zaleca daleko idącą wstrzemięźliwość w planowaniu wyjazdów zagranicznych. Przypomina też, że decydując się na wyjazd ryzykuje się trudności w powrocie do kraju, ograniczenia w ruchu lotniczym, obowiązek poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenie dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.
Z dniem 28 marca 2020 roku do odwołania wprowadzony został zakaz wjazdu dla cudzoziemców do Chin, także tych posiadających wizy i karty pobytu wydane przed wprowadzeniem nowych zasad. Wjazd do Chin jest możliwy wyłącznie dla osób posiadających wizy i karty pobytu wydane przez chińskie konsulaty po 28 marca 2020 roku.
W Chinach wciąż jest obowiązkowa kwarantanna
W trakcie przekraczania granicy przez osoby uprawnione podróżni poddawani są kontroli medycznej, w tym badaniom na obecność COVID-19. Podróżni po przekroczeniu granicy są zobowiązani do odbycia 14-dniowej kwarantanny na własny koszt w wyznaczonym przez władze miejscu.
Bardzo mało lotów do Chin
Występują utrudnienia w podróżowaniu do i z Chin. Z dniem 29 marca 2020 roku do odwołania znacznie ograniczona została liczba połączeń międzynarodowych do Chin (dotyczy przewoźników chińskich i zagranicznych). Co do zasady, jeden przewoźnik może obsługiwać tylko jedną trasę do danego kraju, z częstotliwością jednego lotu tygodniowo. Liczba pasażerów nie może przekroczyć 75 proc. dostępnych miejsc. Częstotliwość połączeń poszczególnych przewoźników może ulec zmianie w zależności od liczby potwierdzonych przypadków COVID-19 wśród pasażerów przylatujących do Chin.
Jednocześnie, korzystając z okazji, MSZ zaleca:
-
unikanie w miarę możliwości przebywania w miejscach publicznych, a zwłaszcza unikanie większych skupisk ludzi;
-
noszenie maseczek ochronnych w zamkniętych miejscach publicznych, transporcie publicznym i taksówkach (to obowiązkowe);
-
szczególną dbałość o higienę/dezynfekcję rąk;
-
stosowanie się do wszystkich zaleceń lokalnych władz oraz służb medycznych.
Czytaj też:
Zakaz lotów z Polski. Zaczyna obowiązywać nowa lista 43 państw