Gabriela, firma z Łodzi, wykorzysta przetworzone oceaniczne odpady do produkcji rajstop z serii „now! ocean”. Pozyskiwany z wyławianych z mórz i oceanów, porzuconych sieci rybackich polimer poliamidowy w fabrykach we Włoszech i Francji przetwarzany jest na włókna wysokiej jakości. Z nich w Łodzi, w fabryce Gabrielli przy Brukowej 13, powstają przyjazne środowisku rajstopy „now! ocean” w dwóch wersjach: 50 den i 100 den.
– Dzięki innowacjom technologicznym moda może być bardziej przyjazna środowisku. Linia „now! ocean” jest kontynuacją działań, które podjęliśmy w zeszłym roku, produkując pierwsze na świecie rajstopy w 100 proc. z przędz pochodzących z recyklingu – mówi Sebastian Krajda, brand manager marki Gabriella w rozmowie z portalem green-news.pl.
Czytaj też:
Żywność ekologiczna rośnie w siłę
Przędza z odpadów bezpieczniejsza niż nowa
Firma zapewnia, że produkcja rajstop z materiałów przetworzonych jest mniej energochłonna niż ich produkcja z wykorzystaniem przędzy tworzonej od zera.
10 proc. zysku ze sprzedaży każdej pary rajstop z linii „now! ocean” marka Gabriella przeznacza na wsparcie Fundacji Mare, która od lat działa na rzecz ochrony Bałtyku. MARE jest jedyną organizacją pozarządową w Polsce, której działania skupiają się wyłącznie na ochronie ekosystemów morskich, ze szczególnym naciskiem na ochronę Bałtyku. Do głównych obszarów projektów realizowanych przez Fundację Mare należy właśnie oczyszczanie morza z odpadów morskich, w tym sieci widmo i plastiku, a zatem z tworzyw, z których powstają przędze wykorzystywane do produkcji rajstop „now! ocean”.
Czy ubrania z odpadów to przyszłość mody?
To już kolejna seria rajstop marki Gabriela, które są wykonane z przędzy pochodzącej z odzysku. W 2020 firma wypuściła na rynek pierwsze rajstopy pochodzące w 100 proc. z recyklingu. W ten sposób firma chce wpisać się w trend świadomych zakupów chroniących środowisko. Opakowania, w których sprzedawane są ekologiczne rajstopy pochodzą z recyklingowanych materiałów lub takich, które stanowią minimalną szkodliwość dla środowiska, jak np. folia, którą zastąpiono kompostowalnym odpowiednikiem powstałym na bazie PLA, czyli włókna w 100% wykonane z cukrów roślinnych, w tym przypadku z kukurydzy.
Czytaj też:
Rolnictwo wymaga zmian proekologicznych. „Polska nie może być liderem za wszelką cenę”
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.