Z danych, które podaje Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego wynika, że w maju ponad trzy czwarte polskich hoteli uzyskało satysfakcjonujący poziom obłożenia powyżej 50 proc., podczas gdy w kwietniu mogła się tym poszczycić połowa obiektów. Co czwarty hotel uzyskał w poprzednim miesiącu obłożenie powyżej 70 proc., a jedynie 9 proc. nie przekroczyło 30 proc. frekwencji (w kwietniu odsetek ten był dwukrotnie wyższy).
Spośród hoteli miejskich obłożenie powyżej 50 proc. zanotowało w maju niemal 85 proc., a zaledwie 8 proc. nie przekroczyło 30 proc. Nieco gorzej prezentowała się sytuacja hoteli pozamiejskich, w tym wypadku jedynie połowie obiektów udało się odnotować 50 proc. frekwencję. 30 proc. obłożenia nie przekroczyło natomiast 7 proc.
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego podaje również jak wyglądała pod tym względem sytuacja hoteli obsługujących gości z segmentów biznesowych i wypoczynkowych. W przypadku tych pierwszych aż 87 proc. mogło się poszczycić ponad 50 proc. frekwencją (zaledwie 2 proc. nie przekroczyło 30 proc. frekwencji). Z kolei w obiektach wypoczynkowych 50 proc. obłożenie przekroczyło 58 proc. (30 proc. frekwencji nie przekroczyło 16 proc.).
Hotelarze nie kryją, że więcej zapłacimy
Hotelarze nie kryją, że podczas nadchodzących wakacji należy spodziewać się nieco wyższych cen w obiektach w porównaniu do poprzedniego roku. Konieczność podnoszenia cen przez hotele wynika m.in. z dynamicznie rosnących kosztów towarów i usług, w tym przede wszystkim cen gazu, energii elektrycznej, żywności, a także wynagrodzeń. Wzrosty w tym zakresie wymuszają też ekonomiczne konsekwencje wojny na Ukrainie.
Jakich konkretnie podwyżek należy się spodziewać? W ankiecie przeprowadzonej przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego hotelarze najczęściej wskazywali wzrost rzędu 11-20 proc. (45 proc.), a także do 10 proc. (35 proc.). O wzrostach powyżej 20 proc. mówi 20 proc. respondentów.
W badaniu przeprowadzonym przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego w dniach 9-14 czerwca br. wzięło udział 135 hoteli zlokalizowanych we wszystkich województwach.
Czytaj też:
Władysławowo króluje wśród turystów. Gdzie Polacy najchętniej spędzają wakacje?