Z informacji jakimi dysponuje Urząd wynika, że Xella - producent materiałów budowlanych - zawarła z dystrybutorami porozumienie ograniczające konkurencję, polegające na ustalaniu minimalnej ceny odsprzedaży ściennych materiałów budowlanych - poinformował w poniedziałek UOKiK.
O udział w porozumieniu Urząd podejrzewa firmy: Spółkę BIST z Warszawy, Centrum Zaopatrzenia Budowlanego Hadex z Jastrzębia Zdroju, GEN-BUD z Warszawy, Grupę Polskie Składy Budowlane z Wełecza, Materiały Budowlane Wesołek z Chociczy, PEAMCO Materiały Budowlane z Leszna, Spółkę PHU i B Sambud II z Ostrołęki, P.P.H.U. Tęcza Hurtownia Artykułów Budowlanych z Koszalina, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe MATEX Z.M.P. z Wolsztyna i Saint- Gobain Dystrybucję Budowlaną z Wrocławia.
UOKiK zbada, czy producent, czyli Xella Polska i dystrybutorzy przekroczyli dozwolone formy współpracy, umieszczając w umowach postanowienia zakazujące stosowania niższych cen odsprzedaży produktów od ich cen zakupu u producenta.
"Trwa postępowanie antymonopolowe. Ma ono wykazać czy doszło do zawarcia niedozwolonego porozumienia polegającego na ustaleniu minimalnej ceny odsprzedaży ściennych materiałów budowlanych. Jeżeli okaże się, że zarzuty się potwierdzą, Prezes UOKiK może nałożyć karę finansową w wysokości do 10 proc. ubiegłorocznych przychodów na uczestników takiego porozumienia" - powiedział PAP Konrad Gruner z UOKiK.
Do chwili nadania tej depeszy PAP nie udało się skontaktować z przedstawicielami firmy Xella Polska.
Nie jest to pierwsza sprawa dotycząca rynku budowlanego, którą prowadzi Urząd. O zmowę cenową, ustalanie warunków sprzedaży oraz podział rynku, a także wymianę poufnych informacji handlowych podejrzanych jest również 11 spółek produkujących cement.
pap, ss