Dokument określa dokładnie "zakresy rzeczowe i harmonogramy poszczególnych podprojektów" inwestycji. Ma umożliwić ostateczne zakończenie i oddanie do eksploatacji terminalu LNG w czerwcu 2014 roku, zgodnie rządowym planem.
"Umowa koordynuje wszystkie przedsięwzięcia związane z budową gazoportu. Jedna inwestycja jest liczona w setkach milionów złotych, inna w miliardach, ale każdy z nas musi wykonać odpowiednie zadanie. Jeżeli komuś powinie się noga, to wtedy inwestycja nie powstanie. Dlatego każde nasze zadanie jest ważne" - mówił podczas podpisania dokumentu prezes Polskiego LNG Zbigniew Rapciak.
Dodał, że w budowie terminalu będą brać udział tysiące osób i maszyn, wszystko musi być odpowiednio zorganizowane i skoordynowane.
Urząd Morski w Szczecinie zobowiązał się m.in. do wybudowania infrastruktury zapewniającej dostęp do portu zewnętrznego w Świnoujściu, w tym falochronu o długości ok. 3 km, toru podejściowego portu zewnętrznego i systemu oznakowania nawigacyjnego dla statków LNG.
Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ma wybudować infrastrukturę nabrzeża rozładunkowego: stanowisko statkowe, platformy rozładunkową i technologiczną, a także infrastrukturę, umożliwiająca zamontowanie instalacji do przesyłu LNG i poboru wody z morza. Do portu będzie też należeć wyposażenie stanowiska statkowego w urządzania cumownicze, odbojowe i nawigacyjne, czyli uzyskanie całkowitej zdolności operacyjnej infrastruktury portowej.
Spółki Polskie LNG i Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. zobowiązały się do realizacji we współpracy z portem i Urzędem Morskim specustawy dot. budowy terminalu.
Budowa terminalu LNG w Świnoujściu jest częścią rządowego programu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego zakładającego realną dywersyfikację dostaw tego surowca. W czerwcu br. weszła w życie specjalna ustawa rządowa, dzięki której uproszczone i skrócone zostały procedury związane z przygotowaniem budowy.
W lipcu br. wydano pozwolenie na budowę części lądowej gazoportu. Pozwolenie dotyczące części morskiej najprawdopodobniej zostanie wydane jesienią. Podpisano też umowę z Katarem na dostawę skroplonego gazu.
Obok budowy terminalu gazu rząd planuje budowę elektrowni jądrowych. Zgodnie z rządową uchwałą w Polsce wybudowane zostaną co najmniej dwie elektrownie jądrowe, w tym przynajmniej jedna do 2020 roku. Program zakłada także rozbudowę magazynów gazu ziemnego w Wierzchowicach oraz Mogilnie, budowę magazynu gazu ziemnego w Kosakowie, budowę magazynów ropy naftowej i paliw w okolicach Kosakowa, budowę kopalni gazu Lubiatów - Międzychód - Grotów oraz rozbudowę połączenia gazowego z RFN w Lasowie. Szacuje się, że świnoujski terminal pozwoli od 2014 r. odbierać 5 mld m. sześciennych gazu rocznie. Inwestycja zostanie ukończona najpóźniej na przełomie 2013 i 2014 r. Ma kosztować ok. jednego miliarda złotych.
ND, PAP