Zdarza się, że przy okazji rocznego rozliczenia za zużycie ciepła, jesteśmy informowani o niedopłacie. W jaki sposób kolejnym razem uniknąć konieczności dopłacania i obniżyć rachunek za energią cieplną?
Już w okresie letnim można podjąć kroki w kierunku niższych opłat za ogrzewanie. Jednym z nich jest zainstalowanie w budynku, w którym mieszkamy systemu inteligentnej automatyki pogodowej. System tego typu, w momencie spadku temperatury na zewnątrz, automatycznie włącza ogrzewanie, niezależnie od pory roku. Firma instalująca usługę ustala z administratorem wartości temperatur, przy których ma być uruchamiana dostawa ciepła do mieszkań.
- Opłaty naliczane są tylko wtedy, gdy automatyka pogodowa uruchamia dostawę ciepła. Gdy temperatura nie spada poniżej określonego poziomu, mieszkańcy nie ponoszą dodatkowych kosztów - tłumaczy Izabela Cabanowska Menedżer ds. Klientów Grupy GPEC, która dostarcza usługę Temperatura+. - Chęć skorzystania z tego typu usługi można zgłosić bezpośrednio swojemu zarządcy - dodaje.
Oszczędzanie ciepła na co dzień
Jak natomiast oszczędzać ciepło w okresie grzewczym? Warto wiedzieć, że nasze codzienne zachowanie ma wpływ na to, w jakiej ilości zużywamy ciepło. Zmieniając tylko nasze codzienne nawyki, możemy ograniczyć rachunki za ogrzewanie od 5 do 15%. Eksperci Grupy GPEC radzą jak ekonomicznie wykorzystywać ogrzewanie:
- Utrzymuj temperatury na stałym, optymalnym poziomie w ciągu całego roku: 20°C w pokojach i 23°C w łazience.
- Dokładnie zamykaj drzwi i okna w pomieszczeniach wspólnych, takich jak klatki schodowe, piwnice, pralnie czy suszarnie.
- Wietrz pomieszczenia - krótko, lecz intensywnie, otwierając szeroko okno. 10 minut przed wietrzeniem przykręć ogrzewanie i włącz po zamknięciu okien.
- Obniżaj intensywność ogrzewania podczas nieobecności w domu, w nocy, podczas urlopu, a także w rzadko użytkowanych pomieszczeniach. Pamiętaj jednak, że różnica pomiędzy temperaturą docelową, a obniżoną nie powinna być większa niż 3 stopnie.
- Nie przegrzewaj pomieszczeń.
- Sprawdź odpowietrzenie grzejników w momencie rozpoczęcia ogrzewania.
- Pozwól ciepłemu powietrzu kierować się do środka pomieszczenia. Sprzyja temu zamontowanie półki nad grzejnikiem.
- Zamontuj zawory termostatyczne, regulujące dopływ ciepła do grzejników.
- Pamiętaj, aby maksymalnie wykorzystywać położenie pomieszczeń względem słońca. W ciągu dnia, nie zasłaniaj okien.
- Odsłoń grzejniki. Pozbądź się obudów i długich zasłon
dostarczył infoWire.pl