Szacuje się, że choroby spojówek dotyczą od 40% do nawet 60% populacji na świecie, co oznacza, że 1% wszystkich nagłych wizyt w szpitalu dotyczy tego właśnie problemu. Kiedy można podejrzewać, że pacjent cierpi na zapalenie spojówek?
Pacjent zgłaszający się do okulisty może odczuwać przykre dolegliwości i skarżyć się między innymi na przekrwione oczy czy obrzęk powiek. Najczęściej zapalenie spojówek powoduje właśnie zaczerwienienie, często lekarz zaobserwować może także wydzielinę w worku spojówkowym. Co ważne, to schorzenie jest jedną z najczęstszych chorób oczu na Zachodzie. Poza łagodną formą może nasilić się nawet do ciężkiego zapalenia, w efekcie którego dojść może do uszkodzenia tkanek.
Co wywołuje zapalenie spojówek?
Wśród czynników, które odpowiedzialne są za rozwój zapalenia spojówek wylicza się bakterie i wirusy. Podstawowa diagnostyka tego schorzenia może być przeprowadzona w każdym gabinecie lekarskim. Dzięki wywiadowi lekarz zgromadzić może niezbędne dane, które pozwolą mu na postawienie diagnozy i określenie, czy mowa o bateryjnym zapaleniu spojówek czy wirusowym.
Objawy bakteryjnego zapalenia spojówek:
- zaczerwienione oko
- wydzielina ropna
- odczuwanie ciała obcego w oku
Objawy wirusowego zapalenia spojówek:
- pieczenie
- kłucie
- wodnista wydzielina
- najczęściej dolegliwości te dotyczą wyłącznie jednego oka
Ostre zapalenie spojówek i epidemie
Tak zwane ostre krwotoczne zapalenie spojówek (AHC) opisane zostało po raz pierwszy w 1969 roku. Specjaliści wskazują przy tym, że wybuchające epidemie najczęściej dotykają mieszkańców dużych miast, w takich zaś jak Bombaj, Chennai czy Delhi pojawiają się one z regularną częstotliwością. Skala osób, których dotyczy epidemia jest ogromna. Tylko w 2006 roku, kiedy to ostre zapalenie spojówek wybuchło w Brazylii, choroba dotknęła ponad 200 tysięcy osób. Dobrą wiadomością może być fakt, iż większość z odnotowanych epidemii ma samoistny i łagodny przebieg zazwyczaj nie stwierdza się przypadków utraty wzroku wśród osób chorujących.
Aby wspomóc wykrywanie zapalenia spojówek u zgłaszających się pacjentów, Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła specjalne urządzenie, które pozwala wykryć adenowirusy odpowiedzialne za większość przypadków zachorowań.