Elon Musk to człowiek, który nie pasuje do słowa miliarder. Większość jego działań wydaje się obliczona głównie na pokazanie światu, że niemal wszystkie granice da się przekroczyć. Jego przedsięwzięcia przeważnie w początkowej fazie działalności przynosiły ogromne straty i niedowiarkom dawały paliwo do kpin z Muska. Po latach dwa główne biznesy wizjonera z RPA zaczęły jednak zarabiać miliony.
O włos od podium
Wizjoner, ekscentryk, geniusz i jeden z najtrudniejszych szefów, jakich można sobie wyobrazić. Elon Musk nie przypomina typowego miliardera. Pieniądze jednak podążają za jego pomysłami. Musk w końcu zaczął zarabiać na Tesli, które pod koniec 2019 roku po raz w historii zanotowała zysk. Stało się to dopiero po zainwestowaniu miliardów dolarów w budowę trzech gigafabryk i wyprodukowaniu niemal miliona sztuk elektrycznych aut.
Maszyną do zarabiania pieniędzy jest też kosmiczny biznes Muska. SpaceX, głównie dzięki kontraktom z NASA, a także komercyjnym klientom chcącym umieścić na orbicie swoje satelity, zaczął zarabiać. Stało się to również dzięki zmniejszeniu kosztów lotu i osiągnięciu takiego poziomu ponownego użycia rakiet, który pozwolił znacząco obniżyć koszty lotów w kosmos. Obecnie SpaceX korzysta z pierwszych etapów rakiet Falcon 9 nawet po 4-5 razy. Dziś, podczas misji Starlink 10, po raz pierwszy ten sam egzemplarz rakiety poleci w kosmos szósty raz. Będzie to już 13. misja SpaceX w tym roku. Gwiezdny biznes Muska na dniach ma zyskać kolejne finansowanie w wysokości ok. 2 mld dolarów. Zwiększyłoby to wartość firmy do 46 mld dolarów.
Miliardy w jeden dzień
Dzięki świetnej passie firm, Elon Musk w ciągu jednego dnia wzbogacił się o 7,8 mld dolarów. Tym razem stało się to dzięki nagłemu wzrostowi cen akcji Tesli. Firma podrożała aż o 11 proc., co dzięki posiadanym przez Muska udziałom, wirtualnie dodało mu blisko 8 mld dolarów. Tym samym obywatel RPA prześcignął najbogatszego dotąd nie-Amerykanina Bernarda Arnaulda - właściciela LVHM. Do firmy francuza należą tak znane marki, jak np. Louis Vuitton, Bulgari, Christian Dior, Givenchy, oraz Tiffany & Co. Tylko w tym roku fortuna Elona Muska wzrosła o 57,2 mld dolarów. Nie dla wszystkich 2020 jest więc złym rokiem.