Pierwszy raz od wybuchu pandemii ministrowie finansów państw G7 porzucili telekonferencje na rzecz osobistego spotkania w Londynie. „Po weekendzie owocnych i wnikliwych dyskusji ministrowie finansów uzgodnili kilka przełomowych propozycji” – poinformował brytyjski minister finansów Rishi Sunak poinformował na Twitterze.
Wiele uwagi poświęcono sprawom podatkowym. Ministrowie finansów G7 zgodzili się na walkę z unikaniem płacenia podatków poprzez zmuszanie firm do płacenia podatków w krajach, w których prowadzą działalność. Uzgodnili również globalną minimalną stawkę podatku od osób prawnych w wysokości 15 proc., co ma zapobiec wzajemnemu konkurowaniu poprzez obniżanie stawek podatkowych – informuje BBC.
Odpowiedzialna za finanse minister skarbu USA Janet Yellen powiedziała, że „historyczne” porozumienie w sprawie globalnego podatku minimalnego „zakończy wyścig w dół w opodatkowaniu przedsiębiorstw”.
– Globalny minimalny podatek pomoże również rozwijać się globalnej gospodarce poprzez wyrównanie szans dla przedsiębiorstw i zachęcanie krajów do konkurowania na pozytywnych podstawach – dodała.
USA wzywają do dalszej pomocy gospodarkom narodowym
Janet Yellen wezwała też państwa grupy G7, by nie wycofywały się ze wsparcia swoich gospodarek – tarcz, dopłat i innych form interwencjonizmu.
– Gospodarki G7 mają przestrzeń fiskalną, aby przyspieszyć ożywienie, aby nie tylko osiągnąć poziom PKB sprzed Covid-19, ale także wesprzeć powrót na ścieżki wzrostu sprzed pandemii – powiedziała sekretarz Yellen w przemówieniu w sobotę.
Przywołała prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który przewiduje, że Stany Zjednoczone będą pierwszą gospodarką G7, która powróci do swoich rozmiarów sprzed pandemii, a to dzięki wprowadzeniu szczepionek i gigantycznym planom stymulacyjnym prezydenta Bidena.
Przekonywała, że pomimo rekordowych pożyczek i rosnącej inflacji, przesłaniem USA dla świata jest dalsze stymulowanie gospodarki, ponieważ samo odzyskanie utraconego w czasie pandemii wzrostu nie zapewni wystarczającego tempa ożywienia.
Czytaj też:
Utrata dochodów, kłopoty z rachunkami. Zapytali Europejczyków o finanse