Przypomnijmy, że posłowie przyjęli nowelizację ustawy o aplikacji mObywatel 9 marca br. Trzy tygodnie później Senat zaproponował do niej szereg poprawek, które dziś rozpatrzył Sejm.
mObywatel. Posłowie poparli poprawki Senatu
Posłowie poparli większość senackich poprawek, które m.in. wprowadzają do ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora przepisy, umożliwiające udostępnianie legitymacji poselskiej i legitymacji senatorskiej w postaci dokumentu mobilnego, czyli mLegitymacji poselskiej. Dodają także do aplikacji mObywatel mobilną Kartę rowerową, powiązaną z usługą mLegitymacja szkolna. Upraszczają też procedury wnioskowania o wydanie dowodu osobistego – wniosek będzie można złożyć m.in. w aplikacji mObywatel.
Za sprawą noweli możliwe będzie m.in. na posługiwanie się w kraju dokumentami w aplikacji, w tym dowodem osobistym, na równi z dokumentami tradycyjnymi. Jedynym wyjątkiem będzie przekraczanie granicy i wnioskowanie o nowy dowód osobisty. Regulacja umożliwi też jednostkom samorządu terytorialnego i innym podmiotom na udostępnianie w mObywatelu lokalnych dokumentów, np. karty mieszkańca miasta, czy też kart członkowskich, np. klubu seniora, klubu sportowego, czy innych.
Usługi e-Urzędu Skarbowego
W ramach mObywatela dostępne będą usługi e-Urzędu Skarbowego. Możliwe będzie także płacenie online za usługi administracyjne, czyli np. wydanie dokumentów, wniosków, czy uiszczanie opłat skarbowych.
O losie nowelizacji ustawy o aplikacji mObywatel zdecyduje teraz prezydent Andrzej Duda.
Czytaj też:
Z takim dokumentem nie przekroczysz granicy. Lotnisko Chopina apelujeCzytaj też:
Cieszyński: Nie ma żadnych zadań okołowyborczych