Największy amerykański bank JPMorgan Chase zgodził się wypłacić wielomilionowe odszkodowania ofiarom Jeffreya Epsteina, nieżyjącego od 2019 roku milionera oskarżonego o handel ludźmi i wiele innych przestępstw. Bank został oskarżony o to, że gdyby dołożył należytej staranności, wiedziałby, konta należące do Epsteina służą do dokonywania przestępstw.
Nie podano do publicznej wiadomości, jaka jest wysokość odszkodowania, ale Reuters podaje, że może chodzić o 290 mln dolarów.
JPMorgan Chase: współpraca z Epsteinem była błędem
Jeffrey Epstein był klientem JPMorgan Chase 1998-2013. Bank przestał mu świadczyć usługi dopiero w 2013 roku, kilka lat po tym, jak biznesmen został aresztowany i przyznał się do winy. W zeszłym roku anonimowa kobieta posługująca się pseudonimem Jane Doe pozwała tę instytucję twierdząc, że świadomie ułatwiała Epsteinowi handel ludźmi, gdyż w żaden sposób nie kontrolowała przepływów na koncie milionera, a jeśli pojawiały się wątpliwości – ignorowała je.
„Doszliśmy do wniosku, że ugoda leży w najlepszym interesie wszystkich stron, a w szczególności ofiar, które doświadczyły karygodnych nadużyć z rąk Epsteina” – napisał w oświadczeniu JP Morgan. „Wszelkie powiązania z tym człowiekiem były błędem i ich żałujemy. Nigdy nie kontynuowalibyśmy z nim interesów, gdybyśmy wiedzieli, że wykorzystuje bank do popełniania ohydnych przestępstw” – dodano.
Ugodę ogłoszono kilka godzin przed tym, jak sędzia orzekł, że sprawa w Sądzie Okręgowym na Manhattanie może być prowadzona w ramach pozwu zbiorowego.W pozwie zbiorowym, który ofiary wytoczyły bankowi, podnoszono, że JPMorgan zignorował wewnętrzne ostrzeżenia w sprawie Epsteina.
Deutsche Bank zgodził się wypłacić 75 mln dol. ofiarom Epsteina
To nie jedyny bank, który przez swojego klienta musi wypłacać wielomilionowe odszkodowania. W maju 2023 roku Deutsche Bank AG zawarł ugodę z kobietami, które twierdzą, że były wykorzystywane seksualnie przez zmarłego miliardera – Jeffreya Epsteina. Oskarżycielki twierdzą, że Deutsche Bank ułatwiał Epsteinowi handel ludźmi. Niemiecka instytucja zapłaci kobietom 75 mln dolarów.
Bank w ugodzie nie uznał swojej winy, ale przyznała, że popełniła błąd zgadzając się prowadzić rachunki Epsteina.
Jeden z prawników ofiar powiedział, że Epstein nie mógłby popełnić tylu przestępstw przeciwko kobietom i dziewczynkom, gdyby nie tak dobrze układająca się współpraca z instytucjami finansowymi.
W 2019 roku Epstein został znaleziony martwy
Po raz pierwszy zarzuty wykorzystywania seksualnego dzieci i stręczycielstwa zostały mu postawione 16 lat temu, ale udało mu się zawrzeć ugodę pozasądową, dzięki której zamiast na dożywocie skazano go tylko na 13 miesięcy więzienia. Epstein codziennie wychodził z więzienia do swego biura w Palm Beach, gdzie – jak się okazało – również spotykał się z bardzo młodymi dziewczętami.
W 2019 roku Epstein został ponownie aresztowany i oskarżony m.in. o handel nieletnimi i płacenie swym ofiarom za rekrutację innych nieletnich dziewcząt. 10 sierpnia 2019 roku biznesmen został znaleziony martwy w areszcie. Według oficjalnie podanej wersji popełnił samobójstwo. Okoliczności jego śmierci do dziś budzą jednak duże podejrzenia.
Przez lata Epstein obracał się w kręgach światowych elit. Wśród jego znajomych byli m.in. były prezydent USA Bill Clinton, obecny prezydent Donald Trump, brat następcy tronu Wielkiej Brytanii książę Andrzej, a także aktorzy Kevin Spacey i Chris Tucker oraz reżyser Woody Allen.
Czytaj też:
Wyciekł prywatny kalendarz Epsteina. Na liście m.in. szef CIA i ChomskyCzytaj też:
Bill Gates był szantażowany przez Epsteina. Na jaw miał wyjść jego romans z Rosjanką