Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premiera Donalda Tuska pojawiła się kwestia postawienia przez nową sejmową większość prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Szef rząd stwierdził, że „nikt nie powinien nawet myśleć", aby prezes NBP był stawiany przed Trybunałem Stanu w związku z jego polityką antyinflacyjną czy decyzjami merytorycznymi. Tusk podkreślił jednak, że „były działania, które w mojej ocenie naruszały neutralność polityczną instytucji, jak i osoby prezesa".
Tusk o postawieniu Glapińskiego przed Trybunałem Stanu
– A do tego dochodzą właściwie każdego dnia informacje o nieprawidłowościach, może jeszcze nie w sensie prawnym, nie jestem od oceniania prawnego, ale można chyba mówić o pewnych nadużyciach wynikających z pozycji prezesa. Dajcie spokojnie pracować i odpowiednim służbom i urzędnikom, żeby dobrze sformułować zastrzeżenia także o charakterze prawnym – powiedział premier.
Tusk podkreślał, że prezes Glapiński „powinien być w awangardzie tych, którzy chronią neutralność polityczną NBP". – W naszej ocenie oblał ten egzamin. Naszym zadaniem jest chronić instytucje takie jak NBP przed polityką – powiedział szef rządu.
– Jeśli uznamy za stosowne i za uzasadnione postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu, to będzie to miało związek nie z polityką i niezależnością tego banku, tylko z działaniami, które wykraczały poza uprawnienia – podsumował Tusk.
Czytaj też:
TVP nie transmitowało konferencji Tuska. Pojawił się tylko biały napisCzytaj też:
To już pewne. Podwyżki dla nauczycieli w nowym budżecie państwa