Już od marca Brytyjczycy będą mogli się pochwalić namacalnym dowodem na wyjście ze struktur Unii Europejskiej. Brexit niesie bowiem ze sobą potrzebę wyprodukowania paszportów dla każdego obywatela Wielkiej Brytanii, który planuje podróże zagraniczne.
Kontrakt wart 260 mln funtów
Prezentując nowy wzór paszportów przedstawiciele brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, nie powiedzieli jednak, że paszporty nie będą drukowane w Wielkiej Brytanii. Gdy okazało się, kto wygrał przetarg na ich dostarczenie, w brytyjskich mediach zawrzało. Sama Priti Patel, która prezentowała wzór na konferencji prasowej, jeszcze za rządów Theresy May, gdy rozstrzygano kontrakt, nazywała jego rozstrzygnięcie upokorzeniem.
Za produkcje nowych dokumentów odpowiedzialna będzie firma Gemalto, która już niebawem zostanie częścią koncernu Thales Group, który działa także w branży militarnej i kosmicznej. Rozstrzygnięcie jest głośno komentowane głównie dlatego, że kontrakt mógł zostać przyznany będącej w finansowych tarapatach, legendarnej brytyjskiej firmie De La Rue. Umowa warta 260 mln funtów nie dość, że podźwignęłaby mennicę z problemów, to pokazałaby także, że brytyjski rząd zamierza wspierać rodzimych przedsiębiorców.
Po fali oburzenia zapewniono, że ostatni etap produkcji odbywać się będzie już na Wyspach. Ma to zapobiec m.in. konieczności wysyłania danych osobowych obywateli brytyjskich do państw trzecich.
Polski wątek
Gemalto, czyli francusko-holenderska firma, która wygrała kontrakt na druk nowych paszportów, będzie to robiła w należących do siebie zakładach... w Tczewie. Umowa, która była niższa od tej przedstawionej przez De La Rue o 50 mln funtów, obowiązywać będzie przez 11 lat.
Czytaj też:
Dominika Kulczyk wydała fortunę na dom w Londynie. Zdaniem ekspertów... zaoszczędziła