Ministerstwo Zdrowia wydało rozporządzenie doprecyzowujące poprzednie rozporządzenie nakazujące noszenie maseczek w przestrzeni publicznej. Resort określił, kto i kiedy musi nosić maseczki ochronne w miejscu pracy.
I tak obowiązek zasłaniania ust i nosa maseczkami (lub odzieżą) dotyczy to także pracowników w zakładach pracy, biurach i innych podmiotach. - Jeżeli pracodawca wprowadza wszelkie wymogi bezpieczeństwa, jest zapewniony odstęp między pracownikami, są zapewnione płyny dezynfekcyjne, tam nie ma i nie będzie wymogu, żeby też stosować maseczkę – powiedział Wojciech Andrusiewicz rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
Maski albo maseczki zakrywające usta i nos trzeba nosić w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby:
-
administracji publicznej,
-
wymiaru sprawiedliwości,
-
kultury,
-
kultu religijnego,
-
oświaty,
-
szkolnictwa wyższego,
-
nauki, wychowania,
-
opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej,
-
obsługi bankowej,
-
handlu,
-
gastronomii,
-
usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych,
-
turystyki,
-
sportu,
-
obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym;
-
Za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny, w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach).
Nakaz zasłaniania ust i nosa dotyczy tylko pracowników wykonujących bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów.
Zwolnieni z obowiązku są pracownicy, którzy nie mogą nosić maseczek ze względu na stan zdrowia.
Pozostali pracownicy biurowi, którym pracodawca zapewnia rękawiczki jednorazowe lub środek do dezynfekcji rąk, a w przypadku których odległość między stanowiskami pracy wynosi co najmniej 1,5 m, maseczek nosić nie muszą. No chyba, że – jak napisaliśmy – wykonują bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów.
Maseczek nie muszą nosić maszyniści, motorniczy tramwajów i kierowcy autobusów (jeśli ich stanowisko pracy jest oddzielone).
Pracownicy usług i handlu mogą zamiast maseczek nosić przyłbice, jeśli stanowiska kasowe lub miejsca prowadzenia sprzedaży lub świadczenia usług, są oddzielone od klientów dodatkową przesłoną ochronną.
Czytaj też:
Maseczka we własnym aucie. Trzeba czy nie trzeba nosić?Czytaj też:
Kiedy mamy obowiązek zdjąć maseczkę z ust i nosa?