Konto firmowe dla spółki z o.o. w świetle prawa
Czy spółka z o.o. musi mieć konto firmowe? Ani w przepisach prawa spółek, ani w ustawie o prawie przedsiębiorców takiego zapisu nie znajdziemy. Stąd odpowiedź: nie, spółka z o.o. nie musi posiadać firmowego rachunku.
Choć litera prawa nie mówi tego wprost, to jednak praktyka pokazuje, że takie konto jest przydatne. Wynika to z art. 19 z ustawy Prawa przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 roku. Znajduje się tam przepis mówiący o tym, że transakcje powyżej 15 000 zł muszą być realizowane przez rachunki firmowe. Podobnie dzieje się, gdy stroną transakcji jest inny przedsiębiorca.
Przelewy wykonywane przez spółki zwykle spełniają powyższe warunki. Jeśli więc zależy Ci na komfortowej obsłudze finansów swojej firmy, konto okaże się nieocenioną pomocą.
Łączenie środków firmowych i prywatnych w spółce z o.o.
Warto pamiętać, że przepisy prawa (ustawa z dnia 6 marca 2018 r. “Prawa przedsiębiorców”) zakazują używania konta osobistego do płatności firmowych. Z własnego rachunku nie można zatem opłacić faktury spółki. Co ważne, ta zasada działa również w drugą stronę – z firmowego rachunku nie można przelewać środków na konta prywatne.
W praktyce oznacza to, że prowadzenie spółki z o.o. bez posiadania konta firmowego jest niemal niemożliwe. Warto więc otworzyć tego typu rachunek i nie tylko wygodniej prowadzić firmę, ale również korzystać z promocji, które wiążą się z założeniem takiego konta. Więcej informacji o benefitach konta firmowego w Credit Agricole znajdziesz tu: https://www.credit-agricole.pl/male-i-srednie-firmy/konta/sonata-biznes.
Przepisy dotyczące podatku VAT i split payment
Podobne przepisy dotyczą płatników VAT i metody podzielonej płatności split payment. Jeżeli przedsiębiorca chce skorzystać z możliwości rozdzielenia płatności oraz prowadzenia osobnego rachunku na środki z tytułu podatku VAT, musi założyć konto firmowe.
W większości przypadków wykorzystanie metody split payment jest dobrowolne. Przepisy wskazują jednak grupę przedsiębiorców, którzy są zobligowani do jej stosowania. Mowa tu o podatnikach VAT, którzy jednocześnie:
- sprzedają lub nabywają towary lub usługi "wrażliwe", wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o podatku od towarów i usług,
- realizują transakcje na ponad 15 000 zł.
Ostatecznie zatem wygodniej jest znaleźć atrakcyjną ofertę konta firmowego dla spółki, niż każdorazowo zastanawiać się, czy dana transakcja jest zgodna z prawem.
Bibliografia: