Rok 2022 był dla G2A Areny Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Województwa Podkarpackiego czasem szczególnych wyzwań...
Mogę z dumą powiedzieć, że tym wyzwaniom podołaliśmy. Działaliśmy dużo w skali międzynarodowej, a zespół zrealizował m.in. serię wydarzeń dla amerykańskiego Departamentu Stanu. Zdjęcia Prezydenta USA Joe Bidena z G2A Areny obiegły cały świat. Ale ta nagroda to także posumowanie 7 lat naszego funkcjonowania. W tym czasie odbyło się w obiekcie niemal 1000 wydarzeń i gościło ponad pół miliona osób. To co nas charakteryzuje to elastyczność, sprawność i niezawodność działania.
Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Rzeszowie Jasionce to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce.
Tak, niewątpliwie jesteśmy jedną z bardziej innowacyjnych przestrzeni tego typu w kraju. To wynik nie tylko tego, że dysponujemy bardzo nowocześnie zaprojektowanym, praktycznie nowym obiektem, ale także efekt konsekwentnie realizowanej strategii. Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego to hub biznesowy, ale też społeczny. Organizujemy tu nie tylko targi, ale też koncerty, mniejsze i większe seminaria, spotkania, również wydarzenia zamknięte dla szerokiego wachlarza interesariuszy m.in. dla biznesu, świata nauki, polityki czy nawet sektora wojskowego.
Dajemy przestrzeń organizacjom pozarządowym i wydarzeniom o dużej wadze społecznej, jednoczącym różne środowiska – międzynarodowe, polonijne, krajowe, lokalne. Dzieje się u nas bardzo dużo, nie tylko w sferze stricte komercyjnej. Jesteśmy nowocześni, doskonale skomunikowani, wyposażeni w najnowsze technologie. Dysponujemy ponad 28 tys. metrów kwadratowych całkowitej powierzchni i 16 tys. metrów kwadratowych łatwo adaptowalnej przestrzeni wystawienniczej zwieńczonych okazałą, szklaną kopułą.
W związku z multifunkcjonalną infrastrukturą, naszego rozwoju nie powstrzymała nawet pandemia. Obiekt wyposażony jest w kompletny set up do przeprowadzania streamingów wydarzeń oraz organizacji wydarzeń hybrydowych – znajduje się tu greenroom, doskonałe systemy audio video. Wielokrotnie zrealizowano tu pełnowymiarowe kilkudniowe, ciągłe streamy kongresowe, a także wydarzenia stworzone kompleksowo na zamówienie i w ramach autorskich formatów. Podołaliśmy też wyzwaniom, jakie przed miastem i regionem postawiła wojna w Ukrainie. Bez żadnej przesady możemy stwierdzić, że realizujemy offline i online wydarzenia międzynarodowe na najwyższym światowym poziomie.
Organizację takich wydarzeń umożliwia chyba usytuowanie samego Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Rzeszowie Jasionce?
Lokalizacja obiektu jest faktycznie wyjątkowa. Z lotniska Rzeszów Jasionka można dojść do obiektu spacerem, który zajmuje dosłownie trzy minuty. Mamy sale konferencyjne, z których rozpościera się widok na lądujące samoloty, co stanowi niesamowitą panoramę organizowanych wydarzeń. G2A Arena leży nieopodal granicy ze Słowacją i Ukrainą, w bezpośrednim pobliżu obiektu znajduje się też zjazd z autostrady.
W stolicy województwa podkarpackiego – Rzeszowie, naprawdę można poczuć bijące serce polskiej Doliny Lotniczej. To tu realizowane jest 90 proc. polskiej produkcji w przemyśle lotniczym, to tu powstały wszystkie silniki stanowiące napęd do polskich F-16.
W bezpośrednim sąsiedztwie G2A Arena znajduje się też Podkarpacki Park Naukowo – Technologiczny AEROPOLIS. Okolice Rzeszowa upodobały sobie wielkie amerykańskie korporacje – produkuje tu m.in. Lockheed Martin czy Pratt & Whitney. W G2A Arena cyklicznie, co dwa lata odbywają się prestiżowe międzynarodowe targi lotnicze Aerospace & Defense Meetings Central Europe Rzeszów.
Ta wyjątkowa lokalizacja ma teraz szczególne znaczenie w związku z wojną w Ukrainie?
Tak, można powiedzieć, że Rzeszów Jasionka to teraz jedno ze strategicznych miejsc w stosunkach międzynarodowych współczesnej Europy. A G2A Arena jest naturalnym miejscem wielu ważnych spotkań i działań. Wizyta Prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym jest tylko jednym z przykładów. W tym szczególnym czasie odwiedzili nas także Sekretarz Stanu Antony Blinken oraz Sekretarz Obrony Lloyd Austin.
W obiekcie odbyło się także kilkadziesiąt wydarzeń na wysokim szczeblu, gościły w Arenie liczne delegacje parlamentu amerykańskiego (m.in. Senatorowie Kevin McCarthy, Cory Booker), Speaker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, Gubernator Australii David Hurley, a także Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Regularnie odbywały się tu też spotkania z liderami biznesu oraz organizacji pozarządowych z Polski i ze świata. W Rzeszowie gościli m.in. Richard Branson, Howard G. Buffet, Shannon Sedgwick, Janina Ochojska, Jurek Owsiak czy Bartosz Skwarczek, Rafał Sonik, Wojciech Kostrzewa, Igor Klaja, Tomasz Ciąpała, Artur Kazienko.
W regionie na stałe są obecni poddostawcy armii sojuszniczych, zaś tego typu obiekt tworzy możliwości łączenia polskich i zagranicznych przedsiębiorców, wspierając w budowaniu nowych relacji gospodarczych.
Przed nami kolejna edycja World for Ukraine Summit – jak będzie wyglądał tegoroczny szczyt? Czy zeszłoroczna edycja przyniosła oczekiwane efekty?
Od początku wojny jesteśmy zaangażowani w działania pomocowe na rzecz Ukrainy, dlatego największe wydarzenie wspierające naszego zaatakowanego sąsiada odbyło się właśnie w Rzeszowie Jasionce. World for Ukraine Summit 2022 stało się platformą porozumienia między darczyńcami, a potrzebującymi pomocy po stronie ukraińskiej, forum wymiany wiedzy o tym jak wspierać ofiary, jak dokumentować zbrodnie wojenne. Było to spotkanie przedstawicieli ponad 150 organizacji pozarządowych, instytucji, samorządów, lekarzy, świadków i walczących w tym okrutnym czasie.
Byli z nami przedstawiciele ukraińskiego rządu m.in. Oleksandr Gryban – wiceminister gospodarki Ukrainy, a także polscy samorządowcy: pani wojewoda Ewa Leniart, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i samorządowcy ukraińscy, m.in. mer Lwowa Andriej Sadowy. Podpisano umowy między samorządami, zrealizowano wiele koncepcji współpracy, różne inicjatywy i potrzeby pomocowe zyskały finansowanie. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z konieczności wypracowania nowego dyskursu na nowe czasy – to jedno z założeń World for Ukraine Summit 2023.
Druga edycja W4UA odbędzie się w dniach 28-29.09 pod hasłem „Droga do wolności i odbudowy”.
G2A Arena to doskonała przestrzeń nie tylko dla biznesu, wystawców i organizatorów imprez, ale także miejsce spotkań prezydentów i premierów, naukowców, artystów i liderów z różnych środowisk.
Przyszłość Areny to łączenie relacji online i offline, biznesu i społeczności, partnerów lokalnych z globalnymi przedsięwzięciami w profesjonalnej, ale i przyjacielskiej atmosferze. Po ostatnim czasie, możemy też z całą pewnością stwierdzić, że w G2A Arena nie ma rzeczy niemożliwych.