Wśród nich znalazły się cztery kalkulatory śladu do liczenia śladu węglowego dedykowane klientom z segmentu firm i przedsiębiorstw dostarczane przez startupy: Redigo Carbon, Envirly, Plan Be Eco i Responsiblee. Bank testuje również aplikację do liczenia śladu węglowego pracowników stworzoną przez Terbit oraz narzędzie do analizy floty pod kątem ograniczenia jej negatywnego wpływu na klimat.
- Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym jest ważnym elementem strategii PKO Banku Polskiego. Dlatego pod koniec 2022 roku nawiązaliśmy współpracę z Poland ClimAccelerator i wspólnie pomagamy rozwinąć skrzydła najbardziej perspektywicznym startupom z innowacyjnymi pomysłami na rozwiązywanie wyzwań w obszarze ESG. Dzięki połączeniu atutów akceleratora i bankowych zdolności do sprawnego wdrażania innowacji, nawiązaliśmy współpracę z sześcioma startupami, które będą wspierały nas i naszych klientów w ograniczaniu wpływu działalności na klimat – powiedział Konrad Ozdowy, menadżer w Biurze Innowacji PKO Banku Polskiego.
Bank kształtuje proklimatyczne postawy wśród pracowników
Bank testuje rozwiązanie, które wspiera jego pracowników w dbaniu o klimat. Pomoże w tym aplikacja stworzona przez startup Terbit. Umożliwia ona liczenie śladu węglowego pracowników i zachęcanie ich do jego ograniczania, np. poprzez korzystanie z ekologicznych środków transportu podczas dojazdu do pracy.
W pilotażu bierze udział 300 pracowników PKO Banku Polskiego. Jeśli wypadnie on pomyślnie, obejmie szerszą grupę. Docelowo bank chciałby wynagradzać najbardziej zaangażowanych pracowników dodatkowymi punktami w systemie kafeteryjnym MyBenefit, które będą mogli wykorzystać na zakup produktów i usług w punktach partnerskich.
Innowacyjne kalkulatory śladu węglowego dla firm i przedsiębiorstw
PKO Bank Polski chce także wspierać swoich klientów w raportowaniu ESG oraz we wdrażaniu rozwiązań ukierunkowanych na ograniczanie negatywnego wpływu ich działalności na klimat. Jednym z takich działań jest pilotażowe udostępnienie czterech kalkulatorów śladu węglowego stworzonych przez startupy: Redigo Carbon, Envirly, Plan Be Eco i Responsiblee.
Rozwiązania dedykowane są klientom z segmentu firm i przedsiębiorstw. W ramach pilotażu korzystanie z rozwiązań udostępnione zostało 200 firmom. Kalkulatory ułatwiają mierzenie i raportowanie śladu węglowego w Zakresach 1, 2 i 3, a dzięki temu – pomagają również w budowaniu świadomości na temat wpływu działalności na klimat i podejmowaniu odpowiednich działań, aby go ograniczyć.
Narzędzie do analizy floty pod kątem ograniczenia negatywnego wpływu na klimat
Pilotażowo bank nawiązał również współpracę ze startupem VivaDrive. To innowacyjna firma specjalizująca się w zarządzaniu flotą pojazdów i mobilności, oferująca rozwiązania przyczyniające się do redukcji emisji CO2 i promujące ekologiczne środki transportu.
Jej zaawansowane analityczne rozwiązania pomogą PKO Bankowi Polskiemu nie tylko we wdrożeniu zeroemisyjnych pojazdów we flocie banku, ale także na optymalizacji obiegu energii związanej z mobilnością, co przyczyni się do dalszego obniżenia śladu węglowego. Pilotaż obejmie analizę 150 samochodów z floty banku.
Let’s Fintech with PKO Bank Polski!
Współpraca ze startupami w obszarze ESG to kolejne działanie zrealizowane w ramach autorskiej platformy współpracy ze startupami Let’s Fintech with PKO Bank Polski! PKO Bank Polski od wielu lat wspiera rozwój środowiska innowacji w Polsce. Był partnerem licznych programów akceleracyjnych dla startupów, a w ostatnim czasie objął rolę wiodącego partnera pierwszej edycji programu akceleracyjnego dla tego typu start-upów „Poland ClimAccelerator”.
W ramach „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!” bankowi eksperci wspólnie z pomysłodawcami technologicznych rozwiązań działającymi w sektorze startupów rozwijają i komercjalizują nowe innowacyjne narzędzia.
Dotychczas przeanalizowali oni prawie 5500 zgłoszonych pomysłów i przeprowadzili ponad 50 pilotaży, które dały 25 konkretnych biznesowych wdrożeń. Bank dysponuje także własnym funduszem Venture Capital oraz rozwija także know-how w zakresie technologii takich jak blockchain, sztuczna inteligencja i innych innowacyjnych rozwiązań, które za kilka lat mogą zrewolucjonizować rynek finansowy.